Mateřská škola, Nymburk

Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Aktuálně

Květen
ZPÁTKY VE ŠKOLCE

ZPÁTKY VE ŠKOLCE

03.05.2021

Dnešní den v Růžence byl plný radosti. Konečně se do školky mohly vrátit všechny děti, a tak je v ní opět veselo. Nebyl snad nikdo, kdo by se na kamarády netěšil. 

Na zahradě čekalo pro děti překvapení v podobě nového herního domečku. Děti ještě netuší, že si budou moci hrát i s dalšími novými hračkami. Musíme ale počkat na trochu příznivější počasí. 

Dnešní dobré nálady si nemohl nevšimnou ani novinář Nymburského deníku, který k nám přišel radostný návrat dětí zachytit do svého objektivu. Tištěný článek naleznete ve středečním výtisku.

I my jsme si pár foteček musely udělat, protože jsme se na radost dětí nemohly vynadívat. Můžete si je prohlédnout v nové galerii "Zpátky ve školce".

Dnešní den jsme se s dětmi rozloučily předáním malého sladkého dárečku. 

Pokochejte se fotečkami.

https://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/na-deti-ve-skolce-cekaly-nove-hracky-i-zahradni-domecky-20210503.html

0
Hurá, školka Růženka volá!!!

Hurá, školka Růženka volá!!!

30.04.2021

Vážení rodiče a milé děti z Růženky,

 od pondělí 3.5. 2021 se pro všechny děti otevírá naše školka. Školka bude v běžném provozu od 6:30hod - 17:00hod. 
Příchod dětí do MŠ nejpozději do 8:15hod.

V MŠ se budou dodržovat zvýšená hygienická opatření. 
* při příchodu do MŠ použijte desinfekci, která je umístěna u vchodu do MŠ
* rodiče v areálu MŠ musí nosit ochranu úst a nosu
* děti ve třídě ani na zahradě roušku mít nemusí
* děti se testovat nebudou

Všem přejeme krásný víkend a v pondělí se na všechny moc a moc těšíme.

Kolektiv MŠ Růženka


1
Keramika v MŠ

Keramika v MŠ

21.04.2021

Dnes jsme si v MŠ vyráběli ptačí budku z keramické hlíny. Jak nám to šlo, se můžete podívat. Zdravíme naše kamarády a už se na ně těšíme.

3
Zápis do MŠ Růženka pro školní rok 2021/2022

Zápis do MŠ Růženka pro školní rok 2021/2022

16.04.2021

Vážení rodiče,

zápis k předškolnímu vzdělávání bude probíhat v termínu od 3. 5. – 10. 5. 2021. Vyplněnou žádost k předškolnímu vzdělávání si můžete stáhnout z webových stránek http://www.zstyrsova.cz/materska-skolka/dokumenty nebo ve výjimečných případech si je můžete vyzvednout osobně v kanceláři ZŠ Tyršova v pracovní dny od 9.00 do 12.00 hodin.

Způsob podání přihlášky:

1)    PREFERUJEME osobně v mateřské škole dne 10. 5. 2021 od 13.00 hodin do 17.00 hodin (do budovy MŠ budou rodiče vstupovat po jednom).

2)    Poštou DOPORUČENĚ na adresu ZŠ Tyršova Nymburk- nejpozději do 10. 5. 2021 (Základní škola a Mateřská škola Nymburk, Tyršova 446, 288 02 Nymburk).

3)    V nutném případě do datové schránky ZŠ Tyršova, IČO 70926255, ID datové schránky er7mfw7,  s elektronickým podpisem, NE BĚŽNÝM MAILEM, do 10. 5. 2021.

Přidělení registračního čísla:

Při zápisu bude vašemu dítěti přiděleno registrační číslo, pod kterým bude vedeno během celého přijímacího řízení. Toto číslo dostanete buď osobně (v případě předání přihlášky přímo v MŠ 10. 5. 2021) nebo mailem či SMS zprávou.

Výsledky přijímacího řízení najdete vyvěšené na venkovní nástěnce MŠ a na webových stránkách https://zstyrsova.cz/materska-skolka/ dne 18. 5. 2021 v 8.00 hodin.

Dokumenty potřebné k zápisu:

1)    Pečlivě vyplněná přihláška včetně přihlášení ke stravování.

2)    Kopie rodného listu přihlašovaného dítěte.

3)    Potvrzení pediatra, že je dítě řádně očkované. NEPLATÍ PRO DĚTI, KTERÉ PŮJDOU V ROCE 2022 K ZÁPISU DO ZŠ A DĚTI S ODKLADEM ŠKOLNÍ DOCHÁZKY!

 Zákonní zástupce mají možnost podat žádost do třech právních subjektů, tzn. tři přihlášky, které zašlou nebo předají do konkrétních MŠ, které preferují v rámci právního subjektu.

Právní subjekty: 

1) ZŠ a MŠ Letců R.A.F. (MŠ U Pejska a kočičky, MŠ Adélka, MŠ Větrník)

2) ZŠ a MŠ Komenského (MŠ Sluníčko, MŠ Čtyřlístek)

3) ZŠ a MŠ Tyršova (MŠ Růženka)


Děkujeme za pochopení a budu se na Vás těšit!

Mgr. Jana Mádlová, 

vedoucí učitelka MŠ Růženka

 

5
Domácí školička s Růženkou - Zvířátka a jejich mláďátka

Domácí školička s Růženkou - Zvířátka a jejich mláďátka

06.04.2021

Krásné úterý všem našim dětem,

věřily jsme, že se po Velikonocích všichni sejdeme v Růžence. Nedá se nic dělat, musíme ještě chvilku počkat. Ale už opravdu jen pár dní.

Před Velikonocemi jsme pro Vás připravily činnosti, které byly spojeny právě s Velikonocemi. Mnozí jste nás ujistily že Vás aktivity moc bavily. Doneslo se nám totiž, že někteří předškoláci měli hned čtvrtý den všechno hotovo. Jste úžasní a my jsme rády, že jsou naše Růženkové děti tak šikovné. I přes to, že byly velikonoční tradice trochu omezeny, věříme, že jste si je užili a něco zajímavého s rodiči podnikli. Můžete nám o tom napsat.

Jaké jsou například tradice a co se v přírodě odehrává během jarního období, už toho víte hodně. Byla by ale škoda zapomenout na velký symbol jara. A to jsou mláďata. Zvířata totiž máme všichni moc rádi.

A proto téma tohoto týden má název: „Zvířátka a jejich mláďátka“.

Vyplněné pracovní listy si přidávejte do svých desek, které si po otevření našich vrátek přinesete do školky. Na konci týdne se budeme opět těšit na mailíky od Vašich rodičů: ucitelems@zstyrsova.cz.

Nabídka činností:

1)      Podívejte se s rodiči do Vaší knihovny, jestli tam náhodou nenajdete knížku o zvířátkách. Určitě tam společně nějakou objevíte. Najděte si v ní obrázky zvířat, která nás budou tento týden zajímat, a to jsou zvířata hospodářská a domácí. Hospodářská zvířata najdeme na farmách a chováme je především k našemu užitku. Jako vy jste byli miminka vašich rodičů, tak ve světě zvířat mají zvířecí „máma a táta“ svá mláďata (ovce – beran – jehně, kobyla – hřebec – hříbě, slepice – kohout – kuře atd.). S pomocí obrázků si zvířata pojmenujte, všímejte si jejich znaků a řekněte si něco o jejich užitku. Hezké obrázky hospodářských zvířat si můžete prohlédnout zde DOMÁCÍ ZVÍŘATA A JEJICH MLÁĎATA - ppt stáhnout (slideplayer.cz) nebo na našich školkových obrázcích (příloha č. 1). Až budete umět zvířátka pojmenovat, vyplňte si pracovní listy a znovu si zvířata pojmenovávejte (příloha č. 2, příloha č. 3). Všechna zvířecí mláďátka jsou moc roztomilá. My jsme se s paními učitelkami shodly, že nejroztomilejší je pro nás jehňátko. Proto jsme ho vybraly jako úkol pro velké předškoláky. Při tomto úkolu je potřeba dokreslit ovečce vlnu (příloha č. 4). Při práci nezapomeňte na rovný posed a správný úchop tužky. A jaké zvířátko se nejvíc libí vám?

2)      Některá zvířátka můžeme chovat i doma. Máte doma pejska nebo kočičku? Se svým zvířátkem si jistě rádi hrajete. Ale o každé zvíře je potřeba se starat. Zaměřte se na to, jak vaše zvíře doma vypadá, jakou má barvu, jak je veliké, kolik má tlapek apod. Každé zvíře je totiž úplně jiné. Všimnout si toho můžete na pracovním listu, kde je vaším úkolem najít kočičku. Dejte ale pozor, je jich tam více, a každá je jiná (příloha č. 5). Víte, čím vaše zvířátko doma krmíte a jakou péči ještě potřebuje? Poznáte, když vám chce něco říci? Fotku se svým domácím kamarádem nám můžete poslat.

3)      U kočičky zůstaneme i u výtvarného tvoření. Všichni už víte, že žádná z koček nemá stejnou barvu. A proto při tvoření budete pracovat nejen vy samy, ale i vaše fantazie. Na tvoření budete potřebovat: čtvrtku, barvy, nůžky a lepidlo. Na čtvrtku nakreslete kruh (můžete obkreslit třeba talíř) a na zbylé místo čtvrtky nakreslete hlavu kočky a ocas. Vše vystřihněte. Všechny části kočky pomalujte barvami. Až budou díly suché, poproste maminku, aby velký kruh nastřihla do jeho středu, stočila jej do kornoutu a pomocí sešívačky nebo lepidla spojila. Vznikne vám kužel, který bude představovat tělo kočky. Hlavu kočky dotvořte podle sebe, nezapomeňte na oči, čumák, fousky. Na vrchol kužele přilepte kočičce hlavu, a aby jí nic nechybělo, nezapomeňte jí dozadu přilepit i ocas. Pokud budete chtít, poproste ještě maminku o kousek vlny nebo provázku a umotejte kočičce na hraní klubíčko. Klubíčko přilepte na dolní část kuželu. Jak na to, vám napoví obrázek (příloha č. 6). Těšíme se na vaše nápady.

4)      Jak se zvířátka mezi sebou dorozumívají určitě víte. A možná o tom znáte i veselou písničku: https://www.youtube.com/watch?v=ECVThiZaWJU, https://www.youtube.com/watch?v=9s6PfnJbo8M. Poslechněte si ji, zazpívejte, a vyjádřete zvířátka pantomimou a zvuky které vydávají. Zvířecí pantomimu si můžete zahrát s celou rodinou. Pokud máte doma figurky zvířat, můžete pro ně doma postavit malou farmu. Můžete využít jakékoliv kostky či stavebnice. Inspiraci pro stavbu farmy můžete získat z obrázku, na kterém jsi hledal kočku. K práci si můžete pustit právě tuto písničku. Stavbu farmy  pak určitě hravě zvládnete.

5)      Pokud se zeptáte rodičů, zda znají písničku „Když jsem já sloužil …“, určitě vám odpoví, že ano. Naučte se ji spolu. Rodičům, kteří rádi hrají na hudební nástroj posíláme noty (příloha. č. 7). Pustit si ji můžete i na počítači https://www.youtube.com/results?sp=mAEB&search_query=kdy%C5%BE+jsem+j%C3%A1+slou%C5%Beil. Písnička je dlouhá, neučte se jí celou. S doprovodem klavíru a Orffových nástrojů si ji pak ve školce společně zazpíváme. Na posledním pracovním listu objevíš zvířátka, o kterých můžeš v písničce slyšet. Vyber správně zvířátku jeho stín (příloha č. 8).

6)      Že malé děti neumějí číst? Kdo řekl takovou hloupost...? Děti umějí číst podle obrázků. Poproste maminku, tatínka nebo staršího sourozence, a společně si přečtěte obrázkovou pohádku „Zvířátka a loupežníci“ (příloha č. 9).

Snad se vám úkoly pro tento týden budou líbit a budou vás bavit. My se již brzy uvidíme ve školce. Nevím jak vy, ale my se na všechny děti těšíme.

Prozradíme vám, že na naší školkové zahradě na vás bude čekat překvapení. Tak se těšte!

Nezapomínejte chodit na procházky a užívejte si jarního sluníčka. 

4

Vítáme Vás na stránkách Mateřské školy Růženka.

Akce na měsíc květen 2021

Akce na měsíc květen 2021

30.04.2021

3.5. Otevření MŠ pro všechny děti z Růženky

10.5. Zápis do MŠ pro nový školní rok 2021/2022 od 13:00hod. 17:00hod.
19.5. Keramika v MŠ
20.5. Fotografování v MŠ

Plánujeme celodenní výlet Naučná stezka Holské rybníky - termín bude upřesněn. 

0
Keramická kapsička se sukulenty

Keramická kapsička se sukulenty

27.04.2021

Vážení rodiče,

 tentokrát pro Vás děti, s malou spoluprací paní učitelek, vyrobily překrásnou keramickou kapsičku s rostlinkou. Byla by škoda, kdyby Vám kytička uvadla. Proto Vás prosíme, abyste si udělali chvilku čas a procházkou si do školky přišli výrobek vyzvednout. 
Budeme čekat na rodiče těchto tvořílků: 
Třída žabičkových tvořilků: Sárinka, Valinka, Erik, André, Patrik, Natálka
Třída krtečkových tvořílků: Viktorka, Kryštůfek, Vojta, Vítek, Karolínka, Max, Klárka, Stellinka, 

Budeme se těšit. 
Pozdrav Vám všem posílají paní učitelky z Růženky

0
Pozdrav ze školky našim kamarádům

Pozdrav ze školky našim kamarádům

16.04.2021

Milé naše malé dětičky,

 posíláme moc pozdravů z Růženky, která je bez vás trochu smutná. Až se vrátíte, čeká tu na vás překvapení, krásný nový domeček, a ještě něco navíc. Ale to už bude překvapení. Tento týden jsem si povídali o zvířátkách a jejich mláďátkách. Vyrobili jsme si prasátka, namalovali kravičku, a protože je venku pošmourné počasí, rozzářili jsme si třídy veselými sluníčky. Moc na vás všechny myslíme a posíláme mnoho pozdravů. 

Zdraví všichni z Růženky

3

Informace k otevření MŠ od 12. 4. 2021

07.04.2021

Vážení rodiče z Růženky, 
  informace ohledně otevření MŠ od pondělí 12. 4. 2021 Vám byly všem rozeslány mailem. Prosíme Vás o zpětnou vazbu. 

Děkujeme za pochopení  a přejeme hezký zbytek dne.

Kolektiv MŠ Růženka
 

0
Domácí školička s Růženkou  22. 3 - 31. 3. 2021

Domácí školička s Růženkou 22. 3 - 31. 3. 2021

22.03.2021

Dobré ráno a hezké pondělí našim dětem z Růženky. Máme tu zase pondělí a určitě si všichni říkáte, co jsme si asi pro vás hezkého připravily. Minulý týden jste se seznámily s prvními znaky jara. Už víte, že sluníčko více hřeje, a že na zahrádkách a loukách se začaly objevovat první kytičky. Věříme, že si některé kytičky pamatujete a až se vrátíme do školky, že si je všechny hezky zopakujeme. A teď už určitě všichni čekáte, co Vás tento týden bude čekat v domácí školičce. Téma tohoto týdne bude: „Barevní zajíčci a veselá kuřátka“. I tento týden jsme pro Vás připravily mnoho zajímavých činností. Nezapomínejte si zakládat pracovní listy a obrázky do svých krásně vyzdobených destiček. Těšíme se zase na Vaše fotografie nejen splněných činností, ale i jiných aktivit, které doma děláte.

Moc se těšíme na zpětnou vazbu, kterou posílejte na náš mail: ucitelems@zstyrsova.cz

Nabídka činností:

1)      My si tento týden začneme jednou krátkou pohádkou (příloha č. 1). Poproste maminku, aby Vám Voňavou pohádku přečetla. Pozorně jí poslouchejte a potom řekněte mamince nebo tatínkovi, jaká všechna zvířátka v pohádce vystupovala a kolik jich celkem bylo. A aby se Vám večer dobře usínalo, měly byste každý den chodit na zahrádku či na procházku. Nezapomínejte na to, když už je venku hezky, tak šupky, dupky za sluníčkem ven. 

2)      Jarní probouzení přírody je spojené i s jedním jarním svátek. Víte, jak se tento svátek nazývá? Kdo z vás věděl, že jsou to Velikonoce, tak je to správně. Zkuste si s maminkou popovídat, co k Velikonocům patří, například Velikonoční symboly (pomlázka z čeho se vyrábí a k čemu slouží, velikonoční beránek, zajíček, barvení vajíček, jidáše, mazance, koleda). Zkuste říci, jaká všechna zvířátka patří k Velikonocům a pokuste si je vytleskat. Potom se můžete naučit velikonoční koledu.

V ošatce mám vajíčka,

co mi snesla slepička.

Jsou tam krásně malované,

nebo pěkně bílé,

jen si vemte koledníci,

které jsou vám milé.

3)      Můžete si vyzkoušet, jak zvířátka mluví. Zkuste vytvářet zvuky zvířátek a mamka nebo taťka musí podle zvuku hádat, o jaká zvířátka se jedná. Dále vytvářejte hlasy zvířátek - vesele, smutně, uplakaně, hádavě, hlasitě, potichu. Také můžete vyzkoušet, že budete opakovat dokola hlas jednoho zvířátka (např. KO, KO, KO, PÍP, PÍP, KO, KO, KO, PÍP, PÍP, KYKYRÝ, KYKYRÝ, KYKYRÝ, KYKYRÝ) a na daný signál (např. tlesknutí) zvířátka zmlknou.

4)      K Velikonocům patří především kraslice, což jsou malovaná nebo různě ozdobená vajíčka. Můžete si zkusit taková vajíčka natisknout. Jako tiskátka použijte brambory (nejlépe takové, které mají právě tvar vejce). Poproste dospělého, ať bramboru překrojí na půl. Namalujte na rozkrojenou část jednoduchý vzor a poproste opět mamču nebo taťku, ať vám ten vzor vyřeže nožem. Potom už jen použijeme barvičky a jako s tiskátky tiskneme na papír vajíčka. Stejně můžete natisknout třeba kuřátka jen jako tiskátka použijte korkovou zátku. Přejeme vám pěknou zábavu a vydařená vajíčka. (příloha č. 2)

 

5)      Jako každý den ve školce musíme cvičit, tak i vy si doma můžete trochu zacvičit. Nesmíme zapomínat, že pohyb je zdravý každý den. Připravily jsme pro vás takové malé velikonoční cvičeníčko, které zvládnete všichni i ti nejmenší. Budete k tomu potřebovat čokoládové Kindervajíčko, nebo něco mu podobného.

a)      Položte si vajíčko na zem a zkuste ho přeskočit, oběhnout, kutálet rukou na jednu stranu a zase zpět, potom to vyzkoušejte i chodidlem a nakonec si vajíčko položte na bříško a přeneste ho na jiné místo (chůze jako rak).

b)       podávejte si vajíčko kolem těla (ve stoje, v kleku, sedu na patách)

c)      vajíčko držte za zády a zkuste se předklonit

d)      sed skrčmo zkřížený (turecký sed), vajíčko nad hlavu a úklony vpravo a vlevo

6)      Také bychom neměli zapomínat na pořádné a důsledné vypracování pracovních listů. Nezapomínejte na správné držení tužky nebo pastelky. Víte, jak jsme vás to ve školce učily. Na každý den si můžeš jeden vybrat a potom všechny krásně uložit do svých destiček.

·         Vajíčka od slepičky – tímto pracovním listem si vyzkoušíš kreslit velikonoční vajíčka, zopakuješ si základní barvy a také trochu počítat (příloha č. 3)

·         Stříhanka – podle dlouhých čar si nastříhej proužky daného obrázku a potom zkus poskládat a nalepit správně na barevný papír (příloha č. 4)

·         Králíček a mrkvička - Barevnou pastelkou dostaň králíčka k mrkvičce (příloha č. 5)

·         Zajíček hopká – tužkou si vyzkoušej, jak zajíček hopká na poli (příloha č. 6)

·         Rozbitá vajíčka – zkus správně spojit rozpůlená vajíčka (příloha č. 7)

·         Dokreslení vajíček – pokus se dokreslit půlky vajíček – určitě to zvládnete, jelikož víme, jak umíte hezky kreslit (příloha č. 8)

7)      Zkuste se v klidu někde posadit a trochu si všichni zavzpomínejte, jak jsme se ve školce učili písničku Zajíc trumpetista. Určitě si na ni vzpomenete. Potom si ji s mamkou můžete zkusit zazpívat. Také si u písničky můžete vyzkoušet, jak se na trubku hraje různými způsoby a nakonec si vyzkoušejte i pískání. Je to taková legrační písnička. (příloha č. 9)

8)      A protože jsou Velikonoce také o dobrém jídle, připravily jsme si pro vás výzvu v podobě jarního receptu – ředkvičková pomazánka. Budeme se těšit na fotečky, jak se vám povedla.   Dobrou chuť (příloha č. 10 A), (příloha č. 10 B)

9)      Na Velikonoce si většina lidí také zdobí svůj byt či dům. Proto si můžeme vytvořit třeba jednoduché zajíčky, které se také pojí k těmto svátkům. Budeme potřebovat roličku od toaletního papíru, čtvrtku nebo karton, lepidlo, zbytky vlny. Roličku natřeme lepidlem a omotáme vlnou. Z tvrdého papíru si vystřihneme ouška a nohy, ty také natřeme lepidlem a omotáme vlnou. Ouška a nohy přilepíme na roličku jako na obrázku v příloze. Na oči a nos zajíčka použijte cokoliv máte doma (knoflíky, korálky, lepící oči nebo třeba jen tvrdý papír, který nabarvíte. Fousky udělejte z proužků papíru nebo drátku a máte zajíčka hotového. Pokud nemáte doma vlnu, udělejte si zajíčka jen barveného barvičkami. Ať se zajíčkům u vás doma daří. (příloha č. 11)

10)  Zkuste se naučit básničku, která vám pěkně procvičí pusinku.

Řežu proutky u potoka,

hastrmanka na mě kouká,

hastrman se rmoutí,

že mu řežu proutí!

11)  Na závěr jsme pro vás připravily takové malé překvapení pro zábavu, tak si můžete doma s mamkou nebo taťkou zahrát. (příloha č. 12)

Pro tento prodloužený předvelikonoční týden je to od nás všechno. Užijte si všechny úkoly. Posíláme Vám mnoho pozdravů, spoustu pohlazení a také úsměvů.

Vaše paní učitelky. 

4
ZPÁTKY VE ŠKOLCE

ZPÁTKY VE ŠKOLCE

03.05.2021

Dnešní den v Růžence byl plný radosti. Konečně se do školky mohly vrátit všechny děti, a tak je v ní opět veselo. Nebyl snad nikdo, kdo by se na kamarády netěšil. 

Na zahradě čekalo pro děti překvapení v podobě nového herního domečku. Děti ještě netuší, že si budou moci hrát i s dalšími novými hračkami. Musíme ale počkat na trochu příznivější počasí. 

Dnešní dobré nálady si nemohl nevšimnou ani novinář Nymburského deníku, který k nám přišel radostný návrat dětí zachytit do svého objektivu. Tištěný článek naleznete ve středečním výtisku.

I my jsme si pár foteček musely udělat, protože jsme se na radost dětí nemohly vynadívat. Můžete si je prohlédnout v nové galerii "Zpátky ve školce".

Dnešní den jsme se s dětmi rozloučily předáním malého sladkého dárečku. 

Pokochejte se fotečkami.

https://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/na-deti-ve-skolce-cekaly-nove-hracky-i-zahradni-domecky-20210503.html

0
Akce na měsíc květen 2021

Akce na měsíc květen 2021

30.04.2021

3.5. Otevření MŠ pro všechny děti z Růženky

10.5. Zápis do MŠ pro nový školní rok 2021/2022 od 13:00hod. 17:00hod.
19.5. Keramika v MŠ
20.5. Fotografování v MŠ

Plánujeme celodenní výlet Naučná stezka Holské rybníky - termín bude upřesněn. 

0
Hurá, školka Růženka volá!!!

Hurá, školka Růženka volá!!!

30.04.2021

Vážení rodiče a milé děti z Růženky,

 od pondělí 3.5. 2021 se pro všechny děti otevírá naše školka. Školka bude v běžném provozu od 6:30hod - 17:00hod. 
Příchod dětí do MŠ nejpozději do 8:15hod.

V MŠ se budou dodržovat zvýšená hygienická opatření. 
* při příchodu do MŠ použijte desinfekci, která je umístěna u vchodu do MŠ
* rodiče v areálu MŠ musí nosit ochranu úst a nosu
* děti ve třídě ani na zahradě roušku mít nemusí
* děti se testovat nebudou

Všem přejeme krásný víkend a v pondělí se na všechny moc a moc těšíme.

Kolektiv MŠ Růženka


1
Keramická kapsička se sukulenty

Keramická kapsička se sukulenty

27.04.2021

Vážení rodiče,

 tentokrát pro Vás děti, s malou spoluprací paní učitelek, vyrobily překrásnou keramickou kapsičku s rostlinkou. Byla by škoda, kdyby Vám kytička uvadla. Proto Vás prosíme, abyste si udělali chvilku čas a procházkou si do školky přišli výrobek vyzvednout. 
Budeme čekat na rodiče těchto tvořílků: 
Třída žabičkových tvořilků: Sárinka, Valinka, Erik, André, Patrik, Natálka
Třída krtečkových tvořílků: Viktorka, Kryštůfek, Vojta, Vítek, Karolínka, Max, Klárka, Stellinka, 

Budeme se těšit. 
Pozdrav Vám všem posílají paní učitelky z Růženky

0
Keramika v MŠ

Keramika v MŠ

21.04.2021

Dnes jsme si v MŠ vyráběli ptačí budku z keramické hlíny. Jak nám to šlo, se můžete podívat. Zdravíme naše kamarády a už se na ně těšíme.

3
Pozdrav ze školky našim kamarádům

Pozdrav ze školky našim kamarádům

16.04.2021

Milé naše malé dětičky,

 posíláme moc pozdravů z Růženky, která je bez vás trochu smutná. Až se vrátíte, čeká tu na vás překvapení, krásný nový domeček, a ještě něco navíc. Ale to už bude překvapení. Tento týden jsem si povídali o zvířátkách a jejich mláďátkách. Vyrobili jsme si prasátka, namalovali kravičku, a protože je venku pošmourné počasí, rozzářili jsme si třídy veselými sluníčky. Moc na vás všechny myslíme a posíláme mnoho pozdravů. 

Zdraví všichni z Růženky

3
Zápis do MŠ Růženka pro školní rok 2021/2022

Zápis do MŠ Růženka pro školní rok 2021/2022

16.04.2021

Vážení rodiče,

zápis k předškolnímu vzdělávání bude probíhat v termínu od 3. 5. – 10. 5. 2021. Vyplněnou žádost k předškolnímu vzdělávání si můžete stáhnout z webových stránek http://www.zstyrsova.cz/materska-skolka/dokumenty nebo ve výjimečných případech si je můžete vyzvednout osobně v kanceláři ZŠ Tyršova v pracovní dny od 9.00 do 12.00 hodin.

Způsob podání přihlášky:

1)    PREFERUJEME osobně v mateřské škole dne 10. 5. 2021 od 13.00 hodin do 17.00 hodin (do budovy MŠ budou rodiče vstupovat po jednom).

2)    Poštou DOPORUČENĚ na adresu ZŠ Tyršova Nymburk- nejpozději do 10. 5. 2021 (Základní škola a Mateřská škola Nymburk, Tyršova 446, 288 02 Nymburk).

3)    V nutném případě do datové schránky ZŠ Tyršova, IČO 70926255, ID datové schránky er7mfw7,  s elektronickým podpisem, NE BĚŽNÝM MAILEM, do 10. 5. 2021.

Přidělení registračního čísla:

Při zápisu bude vašemu dítěti přiděleno registrační číslo, pod kterým bude vedeno během celého přijímacího řízení. Toto číslo dostanete buď osobně (v případě předání přihlášky přímo v MŠ 10. 5. 2021) nebo mailem či SMS zprávou.

Výsledky přijímacího řízení najdete vyvěšené na venkovní nástěnce MŠ a na webových stránkách https://zstyrsova.cz/materska-skolka/ dne 18. 5. 2021 v 8.00 hodin.

Dokumenty potřebné k zápisu:

1)    Pečlivě vyplněná přihláška včetně přihlášení ke stravování.

2)    Kopie rodného listu přihlašovaného dítěte.

3)    Potvrzení pediatra, že je dítě řádně očkované. NEPLATÍ PRO DĚTI, KTERÉ PŮJDOU V ROCE 2022 K ZÁPISU DO ZŠ A DĚTI S ODKLADEM ŠKOLNÍ DOCHÁZKY!

 Zákonní zástupce mají možnost podat žádost do třech právních subjektů, tzn. tři přihlášky, které zašlou nebo předají do konkrétních MŠ, které preferují v rámci právního subjektu.

Právní subjekty: 

1) ZŠ a MŠ Letců R.A.F. (MŠ U Pejska a kočičky, MŠ Adélka, MŠ Větrník)

2) ZŠ a MŠ Komenského (MŠ Sluníčko, MŠ Čtyřlístek)

3) ZŠ a MŠ Tyršova (MŠ Růženka)


Děkujeme za pochopení a budu se na Vás těšit!

Mgr. Jana Mádlová, 

vedoucí učitelka MŠ Růženka

 

5

Informace k otevření MŠ od 12. 4. 2021

07.04.2021

Vážení rodiče z Růženky, 
  informace ohledně otevření MŠ od pondělí 12. 4. 2021 Vám byly všem rozeslány mailem. Prosíme Vás o zpětnou vazbu. 

Děkujeme za pochopení  a přejeme hezký zbytek dne.

Kolektiv MŠ Růženka
 

0
Domácí školička s Růženkou - Zvířátka a jejich mláďátka

Domácí školička s Růženkou - Zvířátka a jejich mláďátka

06.04.2021

Krásné úterý všem našim dětem,

věřily jsme, že se po Velikonocích všichni sejdeme v Růžence. Nedá se nic dělat, musíme ještě chvilku počkat. Ale už opravdu jen pár dní.

Před Velikonocemi jsme pro Vás připravily činnosti, které byly spojeny právě s Velikonocemi. Mnozí jste nás ujistily že Vás aktivity moc bavily. Doneslo se nám totiž, že někteří předškoláci měli hned čtvrtý den všechno hotovo. Jste úžasní a my jsme rády, že jsou naše Růženkové děti tak šikovné. I přes to, že byly velikonoční tradice trochu omezeny, věříme, že jste si je užili a něco zajímavého s rodiči podnikli. Můžete nám o tom napsat.

Jaké jsou například tradice a co se v přírodě odehrává během jarního období, už toho víte hodně. Byla by ale škoda zapomenout na velký symbol jara. A to jsou mláďata. Zvířata totiž máme všichni moc rádi.

A proto téma tohoto týden má název: „Zvířátka a jejich mláďátka“.

Vyplněné pracovní listy si přidávejte do svých desek, které si po otevření našich vrátek přinesete do školky. Na konci týdne se budeme opět těšit na mailíky od Vašich rodičů: ucitelems@zstyrsova.cz.

Nabídka činností:

1)      Podívejte se s rodiči do Vaší knihovny, jestli tam náhodou nenajdete knížku o zvířátkách. Určitě tam společně nějakou objevíte. Najděte si v ní obrázky zvířat, která nás budou tento týden zajímat, a to jsou zvířata hospodářská a domácí. Hospodářská zvířata najdeme na farmách a chováme je především k našemu užitku. Jako vy jste byli miminka vašich rodičů, tak ve světě zvířat mají zvířecí „máma a táta“ svá mláďata (ovce – beran – jehně, kobyla – hřebec – hříbě, slepice – kohout – kuře atd.). S pomocí obrázků si zvířata pojmenujte, všímejte si jejich znaků a řekněte si něco o jejich užitku. Hezké obrázky hospodářských zvířat si můžete prohlédnout zde DOMÁCÍ ZVÍŘATA A JEJICH MLÁĎATA - ppt stáhnout (slideplayer.cz) nebo na našich školkových obrázcích (příloha č. 1). Až budete umět zvířátka pojmenovat, vyplňte si pracovní listy a znovu si zvířata pojmenovávejte (příloha č. 2, příloha č. 3). Všechna zvířecí mláďátka jsou moc roztomilá. My jsme se s paními učitelkami shodly, že nejroztomilejší je pro nás jehňátko. Proto jsme ho vybraly jako úkol pro velké předškoláky. Při tomto úkolu je potřeba dokreslit ovečce vlnu (příloha č. 4). Při práci nezapomeňte na rovný posed a správný úchop tužky. A jaké zvířátko se nejvíc libí vám?

2)      Některá zvířátka můžeme chovat i doma. Máte doma pejska nebo kočičku? Se svým zvířátkem si jistě rádi hrajete. Ale o každé zvíře je potřeba se starat. Zaměřte se na to, jak vaše zvíře doma vypadá, jakou má barvu, jak je veliké, kolik má tlapek apod. Každé zvíře je totiž úplně jiné. Všimnout si toho můžete na pracovním listu, kde je vaším úkolem najít kočičku. Dejte ale pozor, je jich tam více, a každá je jiná (příloha č. 5). Víte, čím vaše zvířátko doma krmíte a jakou péči ještě potřebuje? Poznáte, když vám chce něco říci? Fotku se svým domácím kamarádem nám můžete poslat.

3)      U kočičky zůstaneme i u výtvarného tvoření. Všichni už víte, že žádná z koček nemá stejnou barvu. A proto při tvoření budete pracovat nejen vy samy, ale i vaše fantazie. Na tvoření budete potřebovat: čtvrtku, barvy, nůžky a lepidlo. Na čtvrtku nakreslete kruh (můžete obkreslit třeba talíř) a na zbylé místo čtvrtky nakreslete hlavu kočky a ocas. Vše vystřihněte. Všechny části kočky pomalujte barvami. Až budou díly suché, poproste maminku, aby velký kruh nastřihla do jeho středu, stočila jej do kornoutu a pomocí sešívačky nebo lepidla spojila. Vznikne vám kužel, který bude představovat tělo kočky. Hlavu kočky dotvořte podle sebe, nezapomeňte na oči, čumák, fousky. Na vrchol kužele přilepte kočičce hlavu, a aby jí nic nechybělo, nezapomeňte jí dozadu přilepit i ocas. Pokud budete chtít, poproste ještě maminku o kousek vlny nebo provázku a umotejte kočičce na hraní klubíčko. Klubíčko přilepte na dolní část kuželu. Jak na to, vám napoví obrázek (příloha č. 6). Těšíme se na vaše nápady.

4)      Jak se zvířátka mezi sebou dorozumívají určitě víte. A možná o tom znáte i veselou písničku: https://www.youtube.com/watch?v=ECVThiZaWJU, https://www.youtube.com/watch?v=9s6PfnJbo8M. Poslechněte si ji, zazpívejte, a vyjádřete zvířátka pantomimou a zvuky které vydávají. Zvířecí pantomimu si můžete zahrát s celou rodinou. Pokud máte doma figurky zvířat, můžete pro ně doma postavit malou farmu. Můžete využít jakékoliv kostky či stavebnice. Inspiraci pro stavbu farmy můžete získat z obrázku, na kterém jsi hledal kočku. K práci si můžete pustit právě tuto písničku. Stavbu farmy  pak určitě hravě zvládnete.

5)      Pokud se zeptáte rodičů, zda znají písničku „Když jsem já sloužil …“, určitě vám odpoví, že ano. Naučte se ji spolu. Rodičům, kteří rádi hrají na hudební nástroj posíláme noty (příloha. č. 7). Pustit si ji můžete i na počítači https://www.youtube.com/results?sp=mAEB&search_query=kdy%C5%BE+jsem+j%C3%A1+slou%C5%Beil. Písnička je dlouhá, neučte se jí celou. S doprovodem klavíru a Orffových nástrojů si ji pak ve školce společně zazpíváme. Na posledním pracovním listu objevíš zvířátka, o kterých můžeš v písničce slyšet. Vyber správně zvířátku jeho stín (příloha č. 8).

6)      Že malé děti neumějí číst? Kdo řekl takovou hloupost...? Děti umějí číst podle obrázků. Poproste maminku, tatínka nebo staršího sourozence, a společně si přečtěte obrázkovou pohádku „Zvířátka a loupežníci“ (příloha č. 9).

Snad se vám úkoly pro tento týden budou líbit a budou vás bavit. My se již brzy uvidíme ve školce. Nevím jak vy, ale my se na všechny děti těšíme.

Prozradíme vám, že na naší školkové zahradě na vás bude čekat překvapení. Tak se těšte!

Nezapomínejte chodit na procházky a užívejte si jarního sluníčka. 

4
Domácí školička s Růženkou  22. 3 - 31. 3. 2021

Domácí školička s Růženkou 22. 3 - 31. 3. 2021

22.03.2021

Dobré ráno a hezké pondělí našim dětem z Růženky. Máme tu zase pondělí a určitě si všichni říkáte, co jsme si asi pro vás hezkého připravily. Minulý týden jste se seznámily s prvními znaky jara. Už víte, že sluníčko více hřeje, a že na zahrádkách a loukách se začaly objevovat první kytičky. Věříme, že si některé kytičky pamatujete a až se vrátíme do školky, že si je všechny hezky zopakujeme. A teď už určitě všichni čekáte, co Vás tento týden bude čekat v domácí školičce. Téma tohoto týdne bude: „Barevní zajíčci a veselá kuřátka“. I tento týden jsme pro Vás připravily mnoho zajímavých činností. Nezapomínejte si zakládat pracovní listy a obrázky do svých krásně vyzdobených destiček. Těšíme se zase na Vaše fotografie nejen splněných činností, ale i jiných aktivit, které doma děláte.

Moc se těšíme na zpětnou vazbu, kterou posílejte na náš mail: ucitelems@zstyrsova.cz

Nabídka činností:

1)      My si tento týden začneme jednou krátkou pohádkou (příloha č. 1). Poproste maminku, aby Vám Voňavou pohádku přečetla. Pozorně jí poslouchejte a potom řekněte mamince nebo tatínkovi, jaká všechna zvířátka v pohádce vystupovala a kolik jich celkem bylo. A aby se Vám večer dobře usínalo, měly byste každý den chodit na zahrádku či na procházku. Nezapomínejte na to, když už je venku hezky, tak šupky, dupky za sluníčkem ven. 

2)      Jarní probouzení přírody je spojené i s jedním jarním svátek. Víte, jak se tento svátek nazývá? Kdo z vás věděl, že jsou to Velikonoce, tak je to správně. Zkuste si s maminkou popovídat, co k Velikonocům patří, například Velikonoční symboly (pomlázka z čeho se vyrábí a k čemu slouží, velikonoční beránek, zajíček, barvení vajíček, jidáše, mazance, koleda). Zkuste říci, jaká všechna zvířátka patří k Velikonocům a pokuste si je vytleskat. Potom se můžete naučit velikonoční koledu.

V ošatce mám vajíčka,

co mi snesla slepička.

Jsou tam krásně malované,

nebo pěkně bílé,

jen si vemte koledníci,

které jsou vám milé.

3)      Můžete si vyzkoušet, jak zvířátka mluví. Zkuste vytvářet zvuky zvířátek a mamka nebo taťka musí podle zvuku hádat, o jaká zvířátka se jedná. Dále vytvářejte hlasy zvířátek - vesele, smutně, uplakaně, hádavě, hlasitě, potichu. Také můžete vyzkoušet, že budete opakovat dokola hlas jednoho zvířátka (např. KO, KO, KO, PÍP, PÍP, KO, KO, KO, PÍP, PÍP, KYKYRÝ, KYKYRÝ, KYKYRÝ, KYKYRÝ) a na daný signál (např. tlesknutí) zvířátka zmlknou.

4)      K Velikonocům patří především kraslice, což jsou malovaná nebo různě ozdobená vajíčka. Můžete si zkusit taková vajíčka natisknout. Jako tiskátka použijte brambory (nejlépe takové, které mají právě tvar vejce). Poproste dospělého, ať bramboru překrojí na půl. Namalujte na rozkrojenou část jednoduchý vzor a poproste opět mamču nebo taťku, ať vám ten vzor vyřeže nožem. Potom už jen použijeme barvičky a jako s tiskátky tiskneme na papír vajíčka. Stejně můžete natisknout třeba kuřátka jen jako tiskátka použijte korkovou zátku. Přejeme vám pěknou zábavu a vydařená vajíčka. (příloha č. 2)

 

5)      Jako každý den ve školce musíme cvičit, tak i vy si doma můžete trochu zacvičit. Nesmíme zapomínat, že pohyb je zdravý každý den. Připravily jsme pro vás takové malé velikonoční cvičeníčko, které zvládnete všichni i ti nejmenší. Budete k tomu potřebovat čokoládové Kindervajíčko, nebo něco mu podobného.

a)      Položte si vajíčko na zem a zkuste ho přeskočit, oběhnout, kutálet rukou na jednu stranu a zase zpět, potom to vyzkoušejte i chodidlem a nakonec si vajíčko položte na bříško a přeneste ho na jiné místo (chůze jako rak).

b)       podávejte si vajíčko kolem těla (ve stoje, v kleku, sedu na patách)

c)      vajíčko držte za zády a zkuste se předklonit

d)      sed skrčmo zkřížený (turecký sed), vajíčko nad hlavu a úklony vpravo a vlevo

6)      Také bychom neměli zapomínat na pořádné a důsledné vypracování pracovních listů. Nezapomínejte na správné držení tužky nebo pastelky. Víte, jak jsme vás to ve školce učily. Na každý den si můžeš jeden vybrat a potom všechny krásně uložit do svých destiček.

·         Vajíčka od slepičky – tímto pracovním listem si vyzkoušíš kreslit velikonoční vajíčka, zopakuješ si základní barvy a také trochu počítat (příloha č. 3)

·         Stříhanka – podle dlouhých čar si nastříhej proužky daného obrázku a potom zkus poskládat a nalepit správně na barevný papír (příloha č. 4)

·         Králíček a mrkvička - Barevnou pastelkou dostaň králíčka k mrkvičce (příloha č. 5)

·         Zajíček hopká – tužkou si vyzkoušej, jak zajíček hopká na poli (příloha č. 6)

·         Rozbitá vajíčka – zkus správně spojit rozpůlená vajíčka (příloha č. 7)

·         Dokreslení vajíček – pokus se dokreslit půlky vajíček – určitě to zvládnete, jelikož víme, jak umíte hezky kreslit (příloha č. 8)

7)      Zkuste se v klidu někde posadit a trochu si všichni zavzpomínejte, jak jsme se ve školce učili písničku Zajíc trumpetista. Určitě si na ni vzpomenete. Potom si ji s mamkou můžete zkusit zazpívat. Také si u písničky můžete vyzkoušet, jak se na trubku hraje různými způsoby a nakonec si vyzkoušejte i pískání. Je to taková legrační písnička. (příloha č. 9)

8)      A protože jsou Velikonoce také o dobrém jídle, připravily jsme si pro vás výzvu v podobě jarního receptu – ředkvičková pomazánka. Budeme se těšit na fotečky, jak se vám povedla.   Dobrou chuť (příloha č. 10 A), (příloha č. 10 B)

9)      Na Velikonoce si většina lidí také zdobí svůj byt či dům. Proto si můžeme vytvořit třeba jednoduché zajíčky, které se také pojí k těmto svátkům. Budeme potřebovat roličku od toaletního papíru, čtvrtku nebo karton, lepidlo, zbytky vlny. Roličku natřeme lepidlem a omotáme vlnou. Z tvrdého papíru si vystřihneme ouška a nohy, ty také natřeme lepidlem a omotáme vlnou. Ouška a nohy přilepíme na roličku jako na obrázku v příloze. Na oči a nos zajíčka použijte cokoliv máte doma (knoflíky, korálky, lepící oči nebo třeba jen tvrdý papír, který nabarvíte. Fousky udělejte z proužků papíru nebo drátku a máte zajíčka hotového. Pokud nemáte doma vlnu, udělejte si zajíčka jen barveného barvičkami. Ať se zajíčkům u vás doma daří. (příloha č. 11)

10)  Zkuste se naučit básničku, která vám pěkně procvičí pusinku.

Řežu proutky u potoka,

hastrmanka na mě kouká,

hastrman se rmoutí,

že mu řežu proutí!

11)  Na závěr jsme pro vás připravily takové malé překvapení pro zábavu, tak si můžete doma s mamkou nebo taťkou zahrát. (příloha č. 12)

Pro tento prodloužený předvelikonoční týden je to od nás všechno. Užijte si všechny úkoly. Posíláme Vám mnoho pozdravů, spoustu pohlazení a také úsměvů.

Vaše paní učitelky. 

4

Archiv

Veškeré aktuality z předchozích týdnů jsou automaticky
v archivu, kde najdete i informace z minulých let. Obrázek archivuLoga partnerů

Pravidla přístupnosti Zpracování osobních údajů GDPR

Obrázek žáka naší školy