Archiv

Listopad
Exkurze do Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice

Exkurze do Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice

30.11.2022

Řepná kampaň je v plném proudu a nás zajímalo, jak to s tou řepou vlastně je. Proto jsme se vydali do nedalekých Dobrovic, kde jsme měli možnost navštívit muzeum a továrnu na zpracování cukrové řepy. Viděli jsme celý chod továrny a zjistili, že neprodukuje skoro žádný odpad a veškerou vodu potřebnou pro fungování továrny získává právě ze zpracování řepy. Doslova jsme valili „bulvy“, jak dokonale funguje složitý proces zpracování řepné bulvy, na jehož konci se nám dostane tolik milovaný cukr.

Žáci 4.B a 5.B

21
Vánoce světově

Vánoce světově

28.11.2022

Vánoce světově - to je název unikátní multimediální výstavy žáků z 9.C. Propojení tradic vánoc v různých koutech světa s moderními technologiemi. Pomocí QR kódů si mohou návštěvníci poslechnout nejen koledy vybraných národů, ale dozvědět se i něco o oslavě jejich Vánoc. 

Tohle všechno přináší naše výstava, kterou jsme uspořádali společně s NKC v Nymburce a jež potrvá do 6. 1. 2023. Jste na ni srdečně zváni a díky všem za spolupráci na její přípravě.

K. Velechovská a 9.C

17
Výstava Vánoce světově

Výstava Vánoce světově

25.11.2022

Rádi bychom vás pozvala na vernisáž výstavy Vánoce světově, kterou jsme připravili s žáky třídy 9. C. Vernisáž proběhne v neděli 27. 11. od 15 hodin v rámci adventního programu na nymburském náměstí.
Zjistíte, jak se slaví Vánoce v různých částech světa, jaké mají tradice a vánoční pokrmy. Dále uvidíte ukázku zdobení stromečku, poslechnete si typickou koledu, nebo se dozvíte pár zeměpisných informací. A také zjistíte, že naši žáci umí táhnout za jeden provaz a připravit akce i mimo naši školu.
Přijďte se podívat.

K. Velechovská

13
Hlásek s kapelou Crossband

Hlásek s kapelou Crossband

16.11.2022

Nadšení žáci naší školy, kteří chodí do pěveckého sboru Hlásek, získali v úterý večer v Hálkově divadle novou zkušenost. Pod vedením sbormistryně Lenky Perglové se aktivně účastnili koncertu známé a oblíbené nymburské kapely Crossband.

Kapela zde před zraky diváků oslavila své 18. narozeniny. Kromě pěveckého sboru byl k oslavám přizván i dámský orchestr Bon Art Ochestra. Byl to neskutečný zážitek!

Celá Tyršovka přeje kapele Crossband k výjimečným narozeninám vše nejlepší.

42
Náš projekt na Printables získal ocenění

Náš projekt na Printables získal ocenění

10.11.2022

Náš školní projekt v aplikaci Printables od společnosti Průša získal cenu měsíce října!!! Díky prvnímu modelu jsme získali 3D tiskárnu do vlastnictví a hned náš druhý model se stal vítězným projektem měsíce. Spojil jsem biologii s technologiemi a vzniklo ŠKOLNÍ MRAVENIŠTĚ neboli formikárium, kde lze v hodinách biologie (či podobných) sledovat život, chování či kastování mravenců.
Neuvěřitelné, ani mě tahle možnost nenapadla. Každopádně projekt je veřejně přístupný na https://www.printables.com/cs/education/272553-formikarium-skolni-mraveniste.

M. Velechovský

23
Malí pekaři z 2. C

Malí pekaři z 2. C

06.11.2022

Malí pekaři z 2. C si vlastnoručně upekli štrúdl. Tento úžasně voňavý, jednoduchý a díky jablíčkům osvěžující dezert si připravili k páteční svačině. Základ vytvořilo listové těsto, které naplnili jablky a podle chuti dalšími dobrotami. Pro mnohé pekaře bylo nejtěžším úkolem vyhrát souboj se škrabkou a jablka oloupat. Nakonec to dokázali všichni.

Čas, kdy se dobrota pekla, jsme si zkrátili vážením potravin na mechanických i digitálních váhách. V hodině českého jazyka jsme si připomněli pracovní postup, vytvořili jsme myšlenkové mapy.

Malí pekaři dostali velkou chuť doma s pečením mamince nebo babičce pomáhat.

Alena Kurková

22
Logická olympiáda 2022

Logická olympiáda 2022

03.11.2022

Do celostátní soutěže Logická olympiáda se v kategorii A1 (1. ročník ZŠ) letos zapojilo celkem 3 426 řešitelů, v kategorii A2 (2. ročník ZŠ) 4 293 řešitelů, v kategorii A (3.- 5. ročník ZŠ) 17 701 řešitelů a v Kategorii B (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých SŠ) 26 368 řešitelů. Mezi nejlepších 20 % soutěžících z celé republiky patří hned několik žáků naší školy: Tomáš Kaplan (1. B), Barbora Turnová (1. C), František Svoboda (2. C), Thea Cimlová (5. A), Jan Hrádek (4. B), Ráchel Vandasová (5. A), Joel Rovira Quevedo (5. C), Jana Aubrechtová (5. A), Tomáš Kroupa (5. C), Kateřina Hejnová (5. A), Tereza Zahálková (5. B), Adéla Čechová (9. A), Daniel N. Heijne (7. C) a Adéla Jirousková (9. A).

Všem zúčastněným žákům gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů nejen v matematice!

Ivana Blažíčková

37
Projekt HMYZ - prvňáci

Projekt HMYZ - prvňáci

01.11.2022

Na Tyršovce proběhl poměrně unikátní projekt o HMYZU, který nabídl žákům pohled do světa hmyzu i dalších bezobratlých. Co je a co není hmyz? Který šváb je největší a který nejmenší? Který je noční a který má rád sluníčko? Jak se liší stonožka od mnohonožky? Který brouk je největší na světě? A jaké to vůbec je pohladit si chlupatého brouka z Afriky? 

Tohle všechno a mnohem víc se dozvěděli prvňáci naší školy díky světovému chovateli bezobratlých - Martinovi Mrvikovi, který s naší školou již několik let spolupracuje. A že se nebáli ani prvňáci si na vše sáhnout, se dozvíte z fotogalerie. Díky za to a fotografie dalších tříd budou následovat.

M. Velechovský

22
Den otevřených dveří - Vánoční škola

Den otevřených dveří - Vánoční škola

29.11.2022

Srdečně vás zveme na Den otevřených dveří – naši Vánoční školu! Žáci a učitelé si pro vás připravili občerstvení v třídních kavárnách, cukrárnách i sushi baru a otevřou spoustu vánočních obchůdků s dekoracemi, které si můžete zakoupit. Uvidíte i zajímavé fyzikální a chemické pokusy a také si můžete otestovat svoje znalosti v připravených soutěžích a kvízech nebo zkusit Vánoční kolo štěstí.

V galerii najdete několik pozvánek na tuto akci, které vytvořili žáci 7. B.


33
Úniková hra - 7. B

Úniková hra - 7. B

26.11.2022

V úterý 22. 11. se 7. B vypravila na únikovou hru do hlavního města Prahy. Zahrát jsme si mohli v centru únikových her TheRoom. Na místo jsme se pomocí vlaku, tramvaje a chůze dopravili okolo půl desáté dopoledne. Jako první nám pan instruktor vysvětlil pravidla a jak to celé bude probíhat. Na začátek jsme hráli společnou únikovou nazvanou,, Decoder“, která se hrála po dobu 50 minut. Po skončení společné hry jsme přešli na únikovou místnost. Skupinky se rozdělily po sedmi členech, do tří různě tematických místností. Jako první bylo Mozkomorovo vězení, druhý Čarodějův zámek a třetí Dračí labyrint. Celá hra trvala hodinu a půl. Měli jsme za úkol se buď vysvobodit z vězení anebo Utéct čarodějovi. Úspěšně jsme všichni splnili svůj úkol a dostali se ven.

Chtěli bychom moc poděkovat paní učitelce, že nám organizuje takové výlety. Výlet jsme si moc užili, protože byl plný zábavného myšlení a zábavy.

Kristýna Novotná, 7. B

31
Zločin na Tyršovce

Zločin na Tyršovce

21.11.2022

Na škole se stal hrozný zločin a bylo potřeba ho vyřešit. Naštěstí jsem objevil a odebral otisky prstů. Jenže, čí jsou a dá se to vůbec nějak využít?

Trochu kriminalistické praxe jsme si vyzkoušeli o Přírodovědných praktikách, kdy žáci vytvářeli databázi daktyloskopických otisků a pak porovnáním zjišťovali, kdo za zločinem stojí. Měli jsme asi 50% úspěšnost, což na začátečníky není zlé. V závěru jsme si zkusili odebrat otisky prstů ze sklenice a vytvořit otisk tak, jak to dělají opravdoví policisté.   (až doma při promazávání fotek jsem zjistil, že jsme celou dobu pracovali s propiskou Městské Policie Nymburk)

M. Velechovský

17
Semiramis - Bezpečí na internetu - 7. B

Semiramis - Bezpečí na internetu - 7. B

14.11.2022

Ve středu 9.11 navštívila žáky 7.B organizace Semiramis.

Tentokrát jsme se zaměřili na virtuální svět a realitu jako takovou. Ze začátku jsme si položili otázku: „Co si představíte, když se řekne slovo virtuální realita?“ Někdo odpověděl, že si představí hry, někdo jiné tváře, a někdo sociální sítě, na které navazuje další aktivita, která představovala, jak rychle se mohou informace ze sociálních sítí rozšířit. Řešili jsme také soukromí, ochranu osobních údajů a další závažné věci, které vás mohou na sociálních sítích zachránit. Další hodinu jsme řešili znaky nepravých instagramových účtů, a dokonce jsme si i vyzkoušeli, jaké to je, ověřovat si a vyhledávat co nejvíce informací z účtu.

Osobně si myslíme, že toto téma nám bylo celkem blízké, a tak jsme se i hodně zapojovali. Lektorky, které k nám přijely, byly moc fajn a měly krásný výklad.

Chtěli bychom moc poděkovat paní učitelce a naší škole za to, že nám umožňuje se dozvědět i něco nového z pohledu profesionálů.

Moc děkujeme organizaci Semiramis za skvěle strávený čas.

Kristýna Novotná a Alžběta Dolejší, 7. B

36
Zkoumáme buňky

Zkoumáme buňky

07.11.2022

V posledních dnech jsme se se žáky 6. ročníků zaměřili na zkoumání jednotlivých druhů buněk. Jedná se o základní stavební a funkční jednotku úplně každého organismu, proto jsme jim věnovali spoustu pozornosti. Zaměřili jsme se na jejich stavbu a funkci jednotlivých organel. Vyrazili jsme na únikovou hru „Únik z rostlinné buňky“ do IQ landie, podívali jsme se na buňky a epitely pod mikroskopem a mnoho dětí vytvořilo úžasné modely ve svém volném čase. Moc děkuji dětem 6. B, 6.C za jejich práci a kreativitu. 

T. Vicherová

17
Projekt HMYZ - šesťáci

Projekt HMYZ - šesťáci

03.11.2022

V šestých třídách se v Přírodopise HMYZ probírá jako učivo a tak bylo jasné, že šesťáci nesmí na projektu o hmyzu a dalších bezobratlých chybět. A že se o něm něco dozvěděli, zjistíte z fotografií. Seznámili se totiž s hmyzem nejen na vlastní oči, ale i na vlastní kůži.


M. Velechovský

13
Projekt HMYZ - deváťáci a Přírodovědná praktika

Projekt HMYZ - deváťáci a Přírodovědná praktika

02.11.2022

Projekt HMYZ navštívili i deváťáci a žáci z volitelného předmětu Přírodovědná praktika. Na vlastní kůži si vyzkoušeli jaký je na dotek jeden z největších brouků světa, nebo jaké to je překonat strach ze zvířete z Harryho Pottera - bičovce.


M. Velechovský

15
Exkurze do Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice

Exkurze do Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice

30.11.2022

Řepná kampaň je v plném proudu a nás zajímalo, jak to s tou řepou vlastně je. Proto jsme se vydali do nedalekých Dobrovic, kde jsme měli možnost navštívit muzeum a továrnu na zpracování cukrové řepy. Viděli jsme celý chod továrny a zjistili, že neprodukuje skoro žádný odpad a veškerou vodu potřebnou pro fungování továrny získává právě ze zpracování řepy. Doslova jsme valili „bulvy“, jak dokonale funguje složitý proces zpracování řepné bulvy, na jehož konci se nám dostane tolik milovaný cukr.

Žáci 4.B a 5.B

21
Den otevřených dveří - Vánoční škola

Den otevřených dveří - Vánoční škola

29.11.2022

Srdečně vás zveme na Den otevřených dveří – naši Vánoční školu! Žáci a učitelé si pro vás připravili občerstvení v třídních kavárnách, cukrárnách i sushi baru a otevřou spoustu vánočních obchůdků s dekoracemi, které si můžete zakoupit. Uvidíte i zajímavé fyzikální a chemické pokusy a také si můžete otestovat svoje znalosti v připravených soutěžích a kvízech nebo zkusit Vánoční kolo štěstí.

V galerii najdete několik pozvánek na tuto akci, které vytvořili žáci 7. B.


33
Vánoce světově

Vánoce světově

28.11.2022

Vánoce světově - to je název unikátní multimediální výstavy žáků z 9.C. Propojení tradic vánoc v různých koutech světa s moderními technologiemi. Pomocí QR kódů si mohou návštěvníci poslechnout nejen koledy vybraných národů, ale dozvědět se i něco o oslavě jejich Vánoc. 

Tohle všechno přináší naše výstava, kterou jsme uspořádali společně s NKC v Nymburce a jež potrvá do 6. 1. 2023. Jste na ni srdečně zváni a díky všem za spolupráci na její přípravě.

K. Velechovská a 9.C

17
Úniková hra - 7. B

Úniková hra - 7. B

26.11.2022

V úterý 22. 11. se 7. B vypravila na únikovou hru do hlavního města Prahy. Zahrát jsme si mohli v centru únikových her TheRoom. Na místo jsme se pomocí vlaku, tramvaje a chůze dopravili okolo půl desáté dopoledne. Jako první nám pan instruktor vysvětlil pravidla a jak to celé bude probíhat. Na začátek jsme hráli společnou únikovou nazvanou,, Decoder“, která se hrála po dobu 50 minut. Po skončení společné hry jsme přešli na únikovou místnost. Skupinky se rozdělily po sedmi členech, do tří různě tematických místností. Jako první bylo Mozkomorovo vězení, druhý Čarodějův zámek a třetí Dračí labyrint. Celá hra trvala hodinu a půl. Měli jsme za úkol se buď vysvobodit z vězení anebo Utéct čarodějovi. Úspěšně jsme všichni splnili svůj úkol a dostali se ven.

Chtěli bychom moc poděkovat paní učitelce, že nám organizuje takové výlety. Výlet jsme si moc užili, protože byl plný zábavného myšlení a zábavy.

Kristýna Novotná, 7. B

31
Výstava Vánoce světově

Výstava Vánoce světově

25.11.2022

Rádi bychom vás pozvala na vernisáž výstavy Vánoce světově, kterou jsme připravili s žáky třídy 9. C. Vernisáž proběhne v neděli 27. 11. od 15 hodin v rámci adventního programu na nymburském náměstí.
Zjistíte, jak se slaví Vánoce v různých částech světa, jaké mají tradice a vánoční pokrmy. Dále uvidíte ukázku zdobení stromečku, poslechnete si typickou koledu, nebo se dozvíte pár zeměpisných informací. A také zjistíte, že naši žáci umí táhnout za jeden provaz a připravit akce i mimo naši školu.
Přijďte se podívat.

K. Velechovská

13
Zločin na Tyršovce

Zločin na Tyršovce

21.11.2022

Na škole se stal hrozný zločin a bylo potřeba ho vyřešit. Naštěstí jsem objevil a odebral otisky prstů. Jenže, čí jsou a dá se to vůbec nějak využít?

Trochu kriminalistické praxe jsme si vyzkoušeli o Přírodovědných praktikách, kdy žáci vytvářeli databázi daktyloskopických otisků a pak porovnáním zjišťovali, kdo za zločinem stojí. Měli jsme asi 50% úspěšnost, což na začátečníky není zlé. V závěru jsme si zkusili odebrat otisky prstů ze sklenice a vytvořit otisk tak, jak to dělají opravdoví policisté.   (až doma při promazávání fotek jsem zjistil, že jsme celou dobu pracovali s propiskou Městské Policie Nymburk)

M. Velechovský

17
Hlásek s kapelou Crossband

Hlásek s kapelou Crossband

16.11.2022

Nadšení žáci naší školy, kteří chodí do pěveckého sboru Hlásek, získali v úterý večer v Hálkově divadle novou zkušenost. Pod vedením sbormistryně Lenky Perglové se aktivně účastnili koncertu známé a oblíbené nymburské kapely Crossband.

Kapela zde před zraky diváků oslavila své 18. narozeniny. Kromě pěveckého sboru byl k oslavám přizván i dámský orchestr Bon Art Ochestra. Byl to neskutečný zážitek!

Celá Tyršovka přeje kapele Crossband k výjimečným narozeninám vše nejlepší.

42
Semiramis - Bezpečí na internetu - 7. B

Semiramis - Bezpečí na internetu - 7. B

14.11.2022

Ve středu 9.11 navštívila žáky 7.B organizace Semiramis.

Tentokrát jsme se zaměřili na virtuální svět a realitu jako takovou. Ze začátku jsme si položili otázku: „Co si představíte, když se řekne slovo virtuální realita?“ Někdo odpověděl, že si představí hry, někdo jiné tváře, a někdo sociální sítě, na které navazuje další aktivita, která představovala, jak rychle se mohou informace ze sociálních sítí rozšířit. Řešili jsme také soukromí, ochranu osobních údajů a další závažné věci, které vás mohou na sociálních sítích zachránit. Další hodinu jsme řešili znaky nepravých instagramových účtů, a dokonce jsme si i vyzkoušeli, jaké to je, ověřovat si a vyhledávat co nejvíce informací z účtu.

Osobně si myslíme, že toto téma nám bylo celkem blízké, a tak jsme se i hodně zapojovali. Lektorky, které k nám přijely, byly moc fajn a měly krásný výklad.

Chtěli bychom moc poděkovat paní učitelce a naší škole za to, že nám umožňuje se dozvědět i něco nového z pohledu profesionálů.

Moc děkujeme organizaci Semiramis za skvěle strávený čas.

Kristýna Novotná a Alžběta Dolejší, 7. B

36
Náš projekt na Printables získal ocenění

Náš projekt na Printables získal ocenění

10.11.2022

Náš školní projekt v aplikaci Printables od společnosti Průša získal cenu měsíce října!!! Díky prvnímu modelu jsme získali 3D tiskárnu do vlastnictví a hned náš druhý model se stal vítězným projektem měsíce. Spojil jsem biologii s technologiemi a vzniklo ŠKOLNÍ MRAVENIŠTĚ neboli formikárium, kde lze v hodinách biologie (či podobných) sledovat život, chování či kastování mravenců.
Neuvěřitelné, ani mě tahle možnost nenapadla. Každopádně projekt je veřejně přístupný na https://www.printables.com/cs/education/272553-formikarium-skolni-mraveniste.

M. Velechovský

23
Zkoumáme buňky

Zkoumáme buňky

07.11.2022

V posledních dnech jsme se se žáky 6. ročníků zaměřili na zkoumání jednotlivých druhů buněk. Jedná se o základní stavební a funkční jednotku úplně každého organismu, proto jsme jim věnovali spoustu pozornosti. Zaměřili jsme se na jejich stavbu a funkci jednotlivých organel. Vyrazili jsme na únikovou hru „Únik z rostlinné buňky“ do IQ landie, podívali jsme se na buňky a epitely pod mikroskopem a mnoho dětí vytvořilo úžasné modely ve svém volném čase. Moc děkuji dětem 6. B, 6.C za jejich práci a kreativitu. 

T. Vicherová

17
Malí pekaři z 2. C

Malí pekaři z 2. C

06.11.2022

Malí pekaři z 2. C si vlastnoručně upekli štrúdl. Tento úžasně voňavý, jednoduchý a díky jablíčkům osvěžující dezert si připravili k páteční svačině. Základ vytvořilo listové těsto, které naplnili jablky a podle chuti dalšími dobrotami. Pro mnohé pekaře bylo nejtěžším úkolem vyhrát souboj se škrabkou a jablka oloupat. Nakonec to dokázali všichni.

Čas, kdy se dobrota pekla, jsme si zkrátili vážením potravin na mechanických i digitálních váhách. V hodině českého jazyka jsme si připomněli pracovní postup, vytvořili jsme myšlenkové mapy.

Malí pekaři dostali velkou chuť doma s pečením mamince nebo babičce pomáhat.

Alena Kurková

22
Projekt HMYZ - šesťáci

Projekt HMYZ - šesťáci

03.11.2022

V šestých třídách se v Přírodopise HMYZ probírá jako učivo a tak bylo jasné, že šesťáci nesmí na projektu o hmyzu a dalších bezobratlých chybět. A že se o něm něco dozvěděli, zjistíte z fotografií. Seznámili se totiž s hmyzem nejen na vlastní oči, ale i na vlastní kůži.


M. Velechovský

13
Logická olympiáda 2022

Logická olympiáda 2022

03.11.2022

Do celostátní soutěže Logická olympiáda se v kategorii A1 (1. ročník ZŠ) letos zapojilo celkem 3 426 řešitelů, v kategorii A2 (2. ročník ZŠ) 4 293 řešitelů, v kategorii A (3.- 5. ročník ZŠ) 17 701 řešitelů a v Kategorii B (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých SŠ) 26 368 řešitelů. Mezi nejlepších 20 % soutěžících z celé republiky patří hned několik žáků naší školy: Tomáš Kaplan (1. B), Barbora Turnová (1. C), František Svoboda (2. C), Thea Cimlová (5. A), Jan Hrádek (4. B), Ráchel Vandasová (5. A), Joel Rovira Quevedo (5. C), Jana Aubrechtová (5. A), Tomáš Kroupa (5. C), Kateřina Hejnová (5. A), Tereza Zahálková (5. B), Adéla Čechová (9. A), Daniel N. Heijne (7. C) a Adéla Jirousková (9. A).

Všem zúčastněným žákům gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů nejen v matematice!

Ivana Blažíčková

37
Projekt HMYZ - deváťáci a Přírodovědná praktika

Projekt HMYZ - deváťáci a Přírodovědná praktika

02.11.2022

Projekt HMYZ navštívili i deváťáci a žáci z volitelného předmětu Přírodovědná praktika. Na vlastní kůži si vyzkoušeli jaký je na dotek jeden z největších brouků světa, nebo jaké to je překonat strach ze zvířete z Harryho Pottera - bičovce.


M. Velechovský

15
Projekt HMYZ - prvňáci

Projekt HMYZ - prvňáci

01.11.2022

Na Tyršovce proběhl poměrně unikátní projekt o HMYZU, který nabídl žákům pohled do světa hmyzu i dalších bezobratlých. Co je a co není hmyz? Který šváb je největší a který nejmenší? Který je noční a který má rád sluníčko? Jak se liší stonožka od mnohonožky? Který brouk je největší na světě? A jaké to vůbec je pohladit si chlupatého brouka z Afriky? 

Tohle všechno a mnohem víc se dozvěděli prvňáci naší školy díky světovému chovateli bezobratlých - Martinovi Mrvikovi, který s naší školou již několik let spolupracuje. A že se nebáli ani prvňáci si na vše sáhnout, se dozvíte z fotogalerie. Díky za to a fotografie dalších tříd budou následovat.

M. Velechovský

22Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy


Pravidla přístupnosti Zpracování osobních údajů GDPR