Archiv

Září
Výlet na Vyšehrad

Výlet na Vyšehrad

29.09.2023

Tento týden se třída 6. B poprvé společně vydala do Prahy. Na Vyšehradě nás čekala parádní akční bojovka v režii pana Nebeského. A tak trochu jako v nebi jsme si opravdu připadali. Počasí nám přálo a díky vyprávění a otázkám pana průvodce jsme se dozvěděli spoustu zajímavého nejen o tomto krásném místě v srdci našeho hlavního města, ale také o počátcích Českého státu, o Krokovi a jeho dcerách nebo třeba o svatém Martinovi.

Žáci se rozdělili do týmů a odpovídali na otázky pana průvodce. Za správné odpovědi získávali mince. Šlo především o týmovou práci. Bylo to svižné a bezvadně zorganizované. Vše bylo završeno rychlou bojovkou, kde rozhodovala správnost odpovědí a rychlost. Všichni se snažili a byli skvělí, nicméně vítězný tým Marušky s 72 nasbíranými mincemi byl prostně nepřekonatelný. Celý den jsme si skvěle užili.

Š. Dýčková, D. Steinhauser a 6. B

7
Dětský maraton Nymburk 2023

Dětský maraton Nymburk 2023

25.09.2023

Ve středu 20. září se za krásného počasí na atletickém stadionu v Nymburce konal dětský maraton, který se běžel na podporu dětské obrny. 
Naši školu reprezentovalo 32 vybraných žáků ze 4. – 8. ročníků. Nejmladším závodníkem, který zde statečně bojoval, byl Jáchym Hrouda ze 4. B.  Každý z nás běžel 7×200 m. V roce 2022 jsme zaběhli celou maratonskou trať za 2:06:15. V letošním roce náš tým dosáhl lepšího času, a to 2:01:13. Skončili jsme na krásném 4. místě ze 7 zúčastněných škol.  
Letošní ambasadorkou byla Monika Hamplová, paní učitelka z naší školy a také úspěšná basketbalistka. Je dvojnásobná juniorská mistrně ČR, která nyní působí v týmu v BK Brandýs nad Labem, kde hraje 2. ligu žen.  
Výsledky závodu:  
1.ZŠ T. G. M.  - 1:57:31 
2.GYM. B. HRABALA - 1:58:14 
3.ZŠ V. HAVLA - 1:58:54 
4.ZŠ TYRŠOVA - 2:01:13 
5.ZŠ KOMENSKÉHO - 2:02:08 
6.ZŠ LETCŮ RAF -  2:08:30 
7.ZŠ DYMOKURY - 2:17:16 
Za celý náš tým chci poděkovat skvělým paním učitelkám, které nás po celou dobu velmi podporovaly. 
Sportu zdar! 
Adéla Petrová 8. C

20
Adaptační kurz 5.A

Adaptační kurz 5.A

21.09.2023

Žáci 5.A vyrazili v polovině září na adaptační kurz, který si vytkl za cíl seznámení s novým učitelem, ale hlavně podporu týmového ducha třídy. Za tři dny jsme stihli mnoho her na podporu spolupráce, sportovních aktivit i poznávání přírody v okolí chaty Homole. Zahráli jsme si oblíbený branball, vytvářeli landartové umění, opekli si buřty a v noci pod jasnou oblohou jsme sebrali odvahu v noční hře.

Prostě parádní tři dny v přírodě a přitom společně. Aby nám to další roky klapalo.

M. Velechovský

23
Získáváme lásku k Přírodopisu

Získáváme lásku k Přírodopisu

13.09.2023

Přírodopis .... za mě nejpodceňovanější předmět českého školství. A mým úkolem je ukázat, že to tak není. Že znát svět okolo sebe je základem a důležitou znalostí.
A proč ne přes emoce. Ukázat si krásu přírody, ale i třeba málo známé, či "nebezpečné" živočichy. Pohladit si tarantuli. Prohlédnout si žoužel ve vodě. Nechat si nad hlavou proletět zlatohlávka.
Tohle všechno se děje na Tyršovce v hodinách Přírodopisu, Přírodovědy, či jak tomu budeme říkat. Kdo získá lásku k předmětu, ten se ho bude rád učit.

M. Velechovský

29
Sportovní den města Nymburka (7. 9. 2023)

Sportovní den města Nymburka (7. 9. 2023)

12.09.2023

Město Nymburk uspořádalo pro žáky 6. ročníků nymburských základních škol sportovní den. Ve sportovním zápolení za slunného počasí se Tyršovce podařil skvělý výkon: 6. B skončila na 1. místě a 6. A na 3. místě.

Gratulujeme!

D. Michálek, Š. Dýčková

25
Slavnostní zahájení školního roku 2023/2024

Slavnostní zahájení školního roku 2023/2024

05.09.2023

Vážení rodiče, milí žáci,

včera jsme společně za přítomnosti pana starosty Tomáše Macha a mistra světa v kanoistice Martina  Fuksy zahájili nový školní rok a přivítali jsme 61 nových prvňáčků. Ani jsme netušili, že si nás vybere ke krátkému televiznímu vstupu i televize Nova a dostaneme se tak do domácností všem příznivcům naší školy, kteří se této velkolepé tradice nemohli zúčastnit osobně.

Všem pedagogům přejeme žáky dychtící po poznání, prvňáčkům přejeme hodné paní učitelky a spoustu nových kamarádů a starším žákům přejeme úspěšné vstřebávání nových informací a poznatků.

Úspěšný školní rok všem!

Vedení školy

Za spolupráci při pořizování fotografií děkujeme Adélce Petrové z 8. C, nadějné fotografce!

37
Den školníků

Den školníků

27.09.2023

Tyršovka nezahálí a i v letošním školním roce se zapojuje do projektu „Hrdá škola”, při kterém se pořádají tematické dny. První letošní akcí byl „Den školníka”, i když v našem případě školníků. Především děti z prvního stupně se aktivně zapojily a přišly v montérkách a s nářadím v ruce. Některé outfity byly opravdu vyladěny do detailu. Zlatým hřebem celého dne bylo focení s našimi školníky Zdendou a Jardou (Patem a Matem) v improvizovaném fotokoutku u školní kuchyňky, který měl na starost p. uč. Velechovský s nadějnou mladou fotografkou Adélkou Petrovou z 8. C.

Některé děti s sebou přinesly i malé dárečky, které hlavním postavám akce vykouzlily úsměv na rtech. Do školníků se převtělili i některé paní učitelky a asistentky, které byly téměř k nepoznání. 

Práce školníků je velmi obětavá a touto formou jsme mohli našim milým borcům se šikovnýma rukama a dobrým srdcem poděkovat. Doufáme, že se v dalších projektech zapojí více dětí a učitelů, abychom mohli být právem hrdi na naši školu a táhli více za jeden provaz.

Všem, kteří se zapojili, patří velký dík.

L. Pekárková, A. Petrová, M. Velechovský

22
CWAK letos BUDE

CWAK letos BUDE

22.09.2023

CWAK se pro letošní rok otevře, neboť jsme splnili požadovanou kapacitu. Jen je třeba včas zaplatit "kroužkovné" na účet školy - do konce září!

Díky.

M. Velechovský

11
VÝLET NA KARLŮV MOST A KAMPU, PRAHA 8.C

VÝLET NA KARLŮV MOST A KAMPU, PRAHA 8.C

19.09.2023

V pátek jsme se s naší třídou, a paní učitelkami vydali na výlet do Prahy. Čekal nás tam naučný program, který se konal na Kampě a Karlově mostě. V 11 hodin dopoledne jsme se setkali s naší průvodkyní, která měla za úkol nás toho spoustu naučit. První část byla na Karlově mostě, kdy jsme jej spolu s průvodkyní prošli, odpovídali na otázky a poslouchali zajímavosti. Za každou správnou odpověď daný tým dostal zlaťák – 1 zlaťák = 1 bod. V druhé části programu jsme dostali mapu a podle ní jsme společně v týmech hledali místa s úkoly. Během celého programu jsme se toho spoustu naučili a výlet jsme si moc užili :D!

Johana Cimlová, 8. C

 

13
Dny vědy a techniky v Plzni (8. 9. 2023)

Dny vědy a techniky v Plzni (8. 9. 2023)

12.09.2023

Malí debrujáři z Tyršovky se aktivně zapojili na Dnech vědy a techniky v Plzni, které pořádala Západočeská univerzita. Na náměstí Republiky na stánku s názvem „Debrujárská badatelna“ se střídali s klubem malých debrujárů, kde Jasmína, Míša a Jenda předváděly experimenty zaměřené na mechaniku kapalin a plynů, elektrostatiku, akustiku a optiku. Velmi nás ohromila návštěvnost, kdy se na nás přišlo podívat okolo 5 000 návštěvníků.

Děkujeme za reprezentaci školy!

D. Michálek

18
Logická olympiáda 2023

Logická olympiáda 2023

11.09.2023

Rádi bychom vás pozvali k účasti v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou Česko. V roce 2023 proběhne již 15. ročník této soutěže. Do soutěže se v roce 2022 zaregistrovalo 94 657 účastníků z 3 751 škol z celé České republiky.

Soutěž Logická olympiáda je unikátní tím, že v ní o úspěchu rozhoduje logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku; namísto získaných znalostí a vědomostí. Na rozdíl od oborových soutěží nabízí Logická olympiáda úlohy nezávislé na úrovni vzdělání, a proto se mohou této soutěže účastnit děti a mládež od předškolního věku až po středoškoláky. Účast v soutěži je mimo jiné dalším ze způsobů, jak rozpoznat u dětí nadání a umožnit tak rozvoj jejich individuálních vloh.

Soutěž je určena pro následující věkové kategorie soutěžících:

Kategorie MŠ: děti předškolního věku

Kategorie A1: žáci prvního ročníku základních škol (1. třída)

Kategorie A2: žáci druhého ročníku základních škol (2. třída)

Kategorie A: žáci 1. stupně základních škol (3.–5. třída)

Kategorie B: žáci 2. stupně základních škol (6.–9. třída a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, tj. první dva ročníky u šestiletých gymnázií nebo první čtyři ročníky u osmiletých gymnázií)

Kategorie C: studenti středních škol  

KAŽDÝ soutěžící se musí registrovat na www.logickaolympiada.cz. Pouze s e-mailem, který slouží jako unikátní přihlašovací jméno, totiž může vyplnit online test základního kola. Samozřejmě, že může použít email rodičů. Registrace soutěžících z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá od 1. září do 30. září 2023. Rádi bychom požádali především rodiče dětí mladších 15 let o spolupráci a pomoc s registrací, protože je potřeba, aby rodič či případně jiný zákonný zástupce souhlasil se zpracováním osobních údajů dětí pro účely soutěže.

Základní kolo pro

kategorii A – žáci prvního stupně ZŠ proběhne ve dnech 1. – 7. října 2023,

kategorii B – žáci druhého stupně ZŠ proběhne ve dnech 8. – 14. října 2023,

kategorii MŠ – děti předškolního věku proběhne ve dnech 22. – 28. října 2023

23
CWAK na nový školní rok

CWAK na nový školní rok

03.09.2023

Od pondělí začíná škola, ale taky začíná přihlašování do fotografického kroužku CWAK.

Takže pokud sháníte super kroužek pro vašeho malého fotografa, pak na Tyršovce budeme zase fotit, učit se nastavovat foťák, zkoušet, soutěžit a snad opět i vystavovat. Bližší info u mě.

M. Velechovský 

15
Výlet na Vyšehrad

Výlet na Vyšehrad

29.09.2023

Tento týden se třída 6. B poprvé společně vydala do Prahy. Na Vyšehradě nás čekala parádní akční bojovka v režii pana Nebeského. A tak trochu jako v nebi jsme si opravdu připadali. Počasí nám přálo a díky vyprávění a otázkám pana průvodce jsme se dozvěděli spoustu zajímavého nejen o tomto krásném místě v srdci našeho hlavního města, ale také o počátcích Českého státu, o Krokovi a jeho dcerách nebo třeba o svatém Martinovi.

Žáci se rozdělili do týmů a odpovídali na otázky pana průvodce. Za správné odpovědi získávali mince. Šlo především o týmovou práci. Bylo to svižné a bezvadně zorganizované. Vše bylo završeno rychlou bojovkou, kde rozhodovala správnost odpovědí a rychlost. Všichni se snažili a byli skvělí, nicméně vítězný tým Marušky s 72 nasbíranými mincemi byl prostně nepřekonatelný. Celý den jsme si skvěle užili.

Š. Dýčková, D. Steinhauser a 6. B

7
Den školníků

Den školníků

27.09.2023

Tyršovka nezahálí a i v letošním školním roce se zapojuje do projektu „Hrdá škola”, při kterém se pořádají tematické dny. První letošní akcí byl „Den školníka”, i když v našem případě školníků. Především děti z prvního stupně se aktivně zapojily a přišly v montérkách a s nářadím v ruce. Některé outfity byly opravdu vyladěny do detailu. Zlatým hřebem celého dne bylo focení s našimi školníky Zdendou a Jardou (Patem a Matem) v improvizovaném fotokoutku u školní kuchyňky, který měl na starost p. uč. Velechovský s nadějnou mladou fotografkou Adélkou Petrovou z 8. C.

Některé děti s sebou přinesly i malé dárečky, které hlavním postavám akce vykouzlily úsměv na rtech. Do školníků se převtělili i některé paní učitelky a asistentky, které byly téměř k nepoznání. 

Práce školníků je velmi obětavá a touto formou jsme mohli našim milým borcům se šikovnýma rukama a dobrým srdcem poděkovat. Doufáme, že se v dalších projektech zapojí více dětí a učitelů, abychom mohli být právem hrdi na naši školu a táhli více za jeden provaz.

Všem, kteří se zapojili, patří velký dík.

L. Pekárková, A. Petrová, M. Velechovský

22
Dětský maraton Nymburk 2023

Dětský maraton Nymburk 2023

25.09.2023

Ve středu 20. září se za krásného počasí na atletickém stadionu v Nymburce konal dětský maraton, který se běžel na podporu dětské obrny. 
Naši školu reprezentovalo 32 vybraných žáků ze 4. – 8. ročníků. Nejmladším závodníkem, který zde statečně bojoval, byl Jáchym Hrouda ze 4. B.  Každý z nás běžel 7×200 m. V roce 2022 jsme zaběhli celou maratonskou trať za 2:06:15. V letošním roce náš tým dosáhl lepšího času, a to 2:01:13. Skončili jsme na krásném 4. místě ze 7 zúčastněných škol.  
Letošní ambasadorkou byla Monika Hamplová, paní učitelka z naší školy a také úspěšná basketbalistka. Je dvojnásobná juniorská mistrně ČR, která nyní působí v týmu v BK Brandýs nad Labem, kde hraje 2. ligu žen.  
Výsledky závodu:  
1.ZŠ T. G. M.  - 1:57:31 
2.GYM. B. HRABALA - 1:58:14 
3.ZŠ V. HAVLA - 1:58:54 
4.ZŠ TYRŠOVA - 2:01:13 
5.ZŠ KOMENSKÉHO - 2:02:08 
6.ZŠ LETCŮ RAF -  2:08:30 
7.ZŠ DYMOKURY - 2:17:16 
Za celý náš tým chci poděkovat skvělým paním učitelkám, které nás po celou dobu velmi podporovaly. 
Sportu zdar! 
Adéla Petrová 8. C

20
CWAK letos BUDE

CWAK letos BUDE

22.09.2023

CWAK se pro letošní rok otevře, neboť jsme splnili požadovanou kapacitu. Jen je třeba včas zaplatit "kroužkovné" na účet školy - do konce září!

Díky.

M. Velechovský

11
Adaptační kurz 5.A

Adaptační kurz 5.A

21.09.2023

Žáci 5.A vyrazili v polovině září na adaptační kurz, který si vytkl za cíl seznámení s novým učitelem, ale hlavně podporu týmového ducha třídy. Za tři dny jsme stihli mnoho her na podporu spolupráce, sportovních aktivit i poznávání přírody v okolí chaty Homole. Zahráli jsme si oblíbený branball, vytvářeli landartové umění, opekli si buřty a v noci pod jasnou oblohou jsme sebrali odvahu v noční hře.

Prostě parádní tři dny v přírodě a přitom společně. Aby nám to další roky klapalo.

M. Velechovský

23
VÝLET NA KARLŮV MOST A KAMPU, PRAHA 8.C

VÝLET NA KARLŮV MOST A KAMPU, PRAHA 8.C

19.09.2023

V pátek jsme se s naší třídou, a paní učitelkami vydali na výlet do Prahy. Čekal nás tam naučný program, který se konal na Kampě a Karlově mostě. V 11 hodin dopoledne jsme se setkali s naší průvodkyní, která měla za úkol nás toho spoustu naučit. První část byla na Karlově mostě, kdy jsme jej spolu s průvodkyní prošli, odpovídali na otázky a poslouchali zajímavosti. Za každou správnou odpověď daný tým dostal zlaťák – 1 zlaťák = 1 bod. V druhé části programu jsme dostali mapu a podle ní jsme společně v týmech hledali místa s úkoly. Během celého programu jsme se toho spoustu naučili a výlet jsme si moc užili :D!

Johana Cimlová, 8. C

 

13
Získáváme lásku k Přírodopisu

Získáváme lásku k Přírodopisu

13.09.2023

Přírodopis .... za mě nejpodceňovanější předmět českého školství. A mým úkolem je ukázat, že to tak není. Že znát svět okolo sebe je základem a důležitou znalostí.
A proč ne přes emoce. Ukázat si krásu přírody, ale i třeba málo známé, či "nebezpečné" živočichy. Pohladit si tarantuli. Prohlédnout si žoužel ve vodě. Nechat si nad hlavou proletět zlatohlávka.
Tohle všechno se děje na Tyršovce v hodinách Přírodopisu, Přírodovědy, či jak tomu budeme říkat. Kdo získá lásku k předmětu, ten se ho bude rád učit.

M. Velechovský

29
Dny vědy a techniky v Plzni (8. 9. 2023)

Dny vědy a techniky v Plzni (8. 9. 2023)

12.09.2023

Malí debrujáři z Tyršovky se aktivně zapojili na Dnech vědy a techniky v Plzni, které pořádala Západočeská univerzita. Na náměstí Republiky na stánku s názvem „Debrujárská badatelna“ se střídali s klubem malých debrujárů, kde Jasmína, Míša a Jenda předváděly experimenty zaměřené na mechaniku kapalin a plynů, elektrostatiku, akustiku a optiku. Velmi nás ohromila návštěvnost, kdy se na nás přišlo podívat okolo 5 000 návštěvníků.

Děkujeme za reprezentaci školy!

D. Michálek

18
Sportovní den města Nymburka (7. 9. 2023)

Sportovní den města Nymburka (7. 9. 2023)

12.09.2023

Město Nymburk uspořádalo pro žáky 6. ročníků nymburských základních škol sportovní den. Ve sportovním zápolení za slunného počasí se Tyršovce podařil skvělý výkon: 6. B skončila na 1. místě a 6. A na 3. místě.

Gratulujeme!

D. Michálek, Š. Dýčková

25
Logická olympiáda 2023

Logická olympiáda 2023

11.09.2023

Rádi bychom vás pozvali k účasti v soutěži Logická olympiáda pořádané Mensou Česko. V roce 2023 proběhne již 15. ročník této soutěže. Do soutěže se v roce 2022 zaregistrovalo 94 657 účastníků z 3 751 škol z celé České republiky.

Soutěž Logická olympiáda je unikátní tím, že v ní o úspěchu rozhoduje logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku; namísto získaných znalostí a vědomostí. Na rozdíl od oborových soutěží nabízí Logická olympiáda úlohy nezávislé na úrovni vzdělání, a proto se mohou této soutěže účastnit děti a mládež od předškolního věku až po středoškoláky. Účast v soutěži je mimo jiné dalším ze způsobů, jak rozpoznat u dětí nadání a umožnit tak rozvoj jejich individuálních vloh.

Soutěž je určena pro následující věkové kategorie soutěžících:

Kategorie MŠ: děti předškolního věku

Kategorie A1: žáci prvního ročníku základních škol (1. třída)

Kategorie A2: žáci druhého ročníku základních škol (2. třída)

Kategorie A: žáci 1. stupně základních škol (3.–5. třída)

Kategorie B: žáci 2. stupně základních škol (6.–9. třída a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, tj. první dva ročníky u šestiletých gymnázií nebo první čtyři ročníky u osmiletých gymnázií)

Kategorie C: studenti středních škol  

KAŽDÝ soutěžící se musí registrovat na www.logickaolympiada.cz. Pouze s e-mailem, který slouží jako unikátní přihlašovací jméno, totiž může vyplnit online test základního kola. Samozřejmě, že může použít email rodičů. Registrace soutěžících z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá od 1. září do 30. září 2023. Rádi bychom požádali především rodiče dětí mladších 15 let o spolupráci a pomoc s registrací, protože je potřeba, aby rodič či případně jiný zákonný zástupce souhlasil se zpracováním osobních údajů dětí pro účely soutěže.

Základní kolo pro

kategorii A – žáci prvního stupně ZŠ proběhne ve dnech 1. – 7. října 2023,

kategorii B – žáci druhého stupně ZŠ proběhne ve dnech 8. – 14. října 2023,

kategorii MŠ – děti předškolního věku proběhne ve dnech 22. – 28. října 2023

23
Slavnostní zahájení školního roku 2023/2024

Slavnostní zahájení školního roku 2023/2024

05.09.2023

Vážení rodiče, milí žáci,

včera jsme společně za přítomnosti pana starosty Tomáše Macha a mistra světa v kanoistice Martina  Fuksy zahájili nový školní rok a přivítali jsme 61 nových prvňáčků. Ani jsme netušili, že si nás vybere ke krátkému televiznímu vstupu i televize Nova a dostaneme se tak do domácností všem příznivcům naší školy, kteří se této velkolepé tradice nemohli zúčastnit osobně.

Všem pedagogům přejeme žáky dychtící po poznání, prvňáčkům přejeme hodné paní učitelky a spoustu nových kamarádů a starším žákům přejeme úspěšné vstřebávání nových informací a poznatků.

Úspěšný školní rok všem!

Vedení školy

Za spolupráci při pořizování fotografií děkujeme Adélce Petrové z 8. C, nadějné fotografce!

37
CWAK na nový školní rok

CWAK na nový školní rok

03.09.2023

Od pondělí začíná škola, ale taky začíná přihlašování do fotografického kroužku CWAK.

Takže pokud sháníte super kroužek pro vašeho malého fotografa, pak na Tyršovce budeme zase fotit, učit se nastavovat foťák, zkoušet, soutěžit a snad opět i vystavovat. Bližší info u mě.

M. Velechovský 

15Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy Loga partnerů školy


Pravidla přístupnosti Zpracování osobních údajů GDPR