Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Archiv

Únor
Lyžák 2018

Lyžák 2018

01.03.2018

Odjezd všech přihlášených na lyžák bude v sobotu ve 13:00 hod 10. 3. 2018 od školy. Sraz bude proto ve 12:30 hod!!!

Nezapomeňte s sebou vzít potvrzení od doktora a bezinfekčnost s potvrzením o seřízení lyží (bude předáno žákům v hodině) a také kartičku zdravotní pojišťovny! Dále peníze na vleky a veškeré věci a oblečení na sjezdový i běžkařský výcvik a oblečení do chaty.

Kdo má zapůjčené a vyzkoušené běžky ze školy, vyzvedne si je těsně před odjezdem v sobotu (aby jste mohli zabalit boty do tašek a batohů.).

Další případně informace u pedagogů – Velechovský, Nováková, Jakešová.

16
„Srdce s láskou darované“

„Srdce s láskou darované“

23.02.2018

Srdce s láskou darované je projekt společnosti  Age – management. Jedná se o celostátní soutěž podporující tradiční hodnoty, týmovou spolupráci a mezilidské vztahy. Této soutěže se zúčastnily i dvě třídy z naší školy 4. C a 5. A.

Třídy během měsíce ledna tvořily v hodinách výtvarné výchovy svá srdce, která do soutěže posílaly.

4. C se rozhodla své srdce věnovat Dětskému domovu v Nymburce. Děti zvolily dětský domov proto, jelikož si uvědomují, že dětem schází láska a rodina a srze jejich výtvor dát dětem v ústavu naději, že s nimi soucítí a uvědomují si jejich složitou situaci.

5. A se svým výtvorem rozhodla podpořit psí útulek v Poděbradech. Hodně dětí má psy doma, mají je rádi a přejí si, aby se všichni měli dobře, právě tak jako ti jejich.

Pokud máte zájem, dejte i vy hlas těmto dvou výtvorům a podpořte hezkou myšlenku.

5. A

http://srdce.age-management.cz/soutezni-prace-2017/detail/227?search=z%C5%A1+tyr%C5%A1ova+nymburk

4. C

http://srdce.age-management.cz/soutezni-prace-2017/detail/218?search=+nymburk

16
Zeměpisná olympiáda

Zeměpisná olympiáda

22.02.2018

V minulém týdnu proběhla v rámci hodin Zeměpisná olympiáda, školní kolo. Vytvořili jsme zadání pro dvě kategorie A (6. třída) a B (7. třída). Do okresního kola postoupili vítězové jednotlivých kategorií. To se konalo v úterý na Gymnáziu v Nymburce. Naši žáci si vedli velmi dobře a dosáhli krásných umístění. David Lauko obsadil v kategorii A krásné třetí místo a Tomáš Doubrava v kategorii B šesté až sedmé místo. Oběma našim žákům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy na prestižní soutěži.
Pro ostatní žáky naší školy dáváme možnost vypracování testu za domácí úkol a obdržení výborné známky ze Zeměpisu. Zadání je k dispozici na www.capsa.cz. Podmínkou je podpis rodičů na zadání.
Výsledky školní kolo:
Kategorie A (6. Třída):
1. místo - Lauko David, 6.B - 39b.
2. místo - Král Matěj, 6.C (náhradník) - 35b.
3. místo - Dobrkovská Nikola, 6.C - 34b.

Kategorie B (7. Třída)
1 . místo - Tomáš Doubrava 27,5 B
2. místo - Petra Frýdlová 26,5 B
3. místo - Zdeněk Žák 25,5 B

V. Caudr

13
“Ptačí svět” v hodině přírodopisu

“Ptačí svět” v hodině přírodopisu

19.02.2018

Dne 26. 1. 2018 měli žáci ze 7. C možnost propojit teorii s živou ukázkou. Žákyně Valentýna Zíchová přinesla spolužákům ukázat různé druhy papoušků - Andulku, Křiklouna a Agapornise. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o chovu, papoušky si mohli vzít do rukou a z blízka si je prohlédnout. Všichni jsme si hodinu užili a to zejména v závěru hodiny, kdy bylo potřeba pochytat papoušky, které  Valentýna vypustila  po třídě :-)

R. Jakešová 

13
Nymburští debrujáři na Ledové Praze (1. – 4. 2. 2018)

Nymburští debrujáři na Ledové Praze (1. – 4. 2. 2018)

10.02.2018

Nymburští debrujáři se i tento rok vypravili na Ledovou Prahu. Ve čtvrtek jsme se sešli v DDM Nymburk, kde jsme byli ubytovaní. Rozmístili jsme si karimatky a rozložili spacáky a připravili si něco dobrého na zub, protože jsme si zde po celou dobu vařili sami.

V pátek jsme vyjeli na první část toulek po pražských muzeích. Dopoledne jsme navštívili Muzeum na Kampě, kde byla výstava obrazů Emila Filly, které jsme si mohli prohlédnout a načerpat inspiraci. Poté jsme od slečny průvodkyně dostali velké průsvitné papíry a naším úkolem bylo namalovat obraz na zadané téma. Hladoví jsme se vydali do Lucerny do čínské restaurace, kde jsme si dali do nosu a vychutnávali různé dobroty v místním bufetu. Na odpoledne jsme se moc těšili, protože jsme navštívili Muzeum diamantů, kde se na nás ze všech stran blyštily velmi krásné a drahé kamínky.

V sobotu po náročném dni jsme měli den ještě více akční! Ráno nás čekala v Tančícím domě výstava obrazu malíře Josefa Lady, která nás velice nadchla a nikdo z nás ani nevěděl, kolik obrazů tento malíř ve skutečnosti namaloval. Po zhlédnutí výstavy jsme v Tančícím době ještě měli nádherný pohled na celou Prahu ze zdejší vyhlídky v sedmém patře. Po občerstvení v obchodním domě Palladiu jsme navštívili Muzeum čokolády, kde se naše chuťové pohárky radostí rozeskákaly nad ochutnávkami mnoha druhů čokolád s různým obsahem kakaa. Po nákupu čokoládek a cukrovinek domů nás čekala poslední štace – Muzeum útrpného práva, kde některým z nás z toho všeho mučířského „umění“ zdřevěněly nohy, a tak jsme šli ještě navštívit nedaleké Muzeum voskových figurín, kde jsme si udělali vlastní „selfíčko“ se svojí oblíbenou osobností.

PhDr. David Michálek, vedoucí KMD

8
Speedmat - 17. kolo - 1. 9. 2017 – 26. 1. 2018

Speedmat - 17. kolo - 1. 9. 2017 – 26. 1. 2018

10.02.2018

V matematické soutěži Speedmat obsadila naše škola krásné 2. místo z 53 škol ČR a Slovenska. 

Žáci během pololetí soutěží ve 23 kategoriích, rozdělených podle věku.

Nejlepší umístění v tomto kole získali:

1.    Petr Kosina 14. ze 4 712 zapsaných výsledků

2.    Lucie Vydrová 27.

3.    Viktorie Franková 31.

 Celkem jsme získali 15 diplomů za 1. – 5. místo v kategoriích a  pro 10 nejlepších žáků školy:

5.A      David Jaša, David Holas

5.B      Petr Kosina 3x, Šimon Heřmánek 3x, Tadeáš Ehl 2x, Kateřina Mrzenová, Ema Suchá

5.C      Viktorie Franková 2x

6.B      David Lauko 2x, Klára Valentová 2x, Jakub Černý

7.B      Lucie Vydrová 2x, Michal Hanousek

8.A      Josef Kořínek

8.B      René Korec

Gratulujeme!!!

A v tomto pololetí se pokusíme zvítězit!!!

23
Teplákový den

Teplákový den

01.02.2018

Nejen žáci 5.A se zapojili do projektu Hrdá škola, který je organizován Schools United. Čtveřice přátel se po návratu z USA rozhodla, že podpoří české žáky, studenty, učitele a ředitele, aby byli hrdí na své školy, a tak vznikl celostátní projekt. Žáci 5.A si zkusili být novináři a sepsali z Teplákového dne, který Schools United organizovala, reportáže:

Dne 16. 1. propukl Teplákový den. Na ZŠ Tyršova si chlapci i děvčata na sebe vzali tepláky a chodili v nich celý den.                           

Terka Barešová

16. 1. 2018 šli do školy všichni v teplákách, ale nemuseli. Z naší třídy 5.A do školy šli v teplákách všichni, až na tři žáky. Ti, co byli v teplákách, ti se pak fotili. Celý den proběhl normálně, ale pohodlně.                                                                             

Matěj Šilhán

Žáci ZŠ Tyršova se zúčastnili Teplákového dne. Přišli jsme do školy v teplákách a udělali jsme si fotku jako třída. Bylo to hrozně pohodlné a všichni by chtěli tento den zopakovat.                                                                                                               

Adéla Nováková

Úterý 16. 1. ZŠ Tyršova Nymburk – všichni žáci přišli do školy v teplákách. Bylo vidět pouze pár dětí s džínami. Učili se jako každý den, jenomže chodili po škole v teplákách. Bylo to pro žáky pohodlné, den i program si moc užili. 

Linda Rychlá, Johana Ščuková, Elena Bechtle

9
Reportáž ze studijního pobytu v Rusku

Reportáž ze studijního pobytu v Rusku

23.02.2018

Koncem I. pololetí žáci 7.-9. ročníků, kteří se učí ruský jazyk, a žáci 5.C., měli možnost zhlédnout reportáž ze studijního pobytu v Rusku.

V partnerském městě Mytišči reprezentovaly naši školu dvě dívky Lucie Maroušová a Barbora Krátká. Dívky nám nejprve ústně okomentovaly video reportáž o každém dni, který tam prožily. V jednotlivých reportážích nás provedly městem Mytišči a Moskvou. Také Barbora i Lucka se zúčastnily hodin ruštiny a angličtiny ve škole v Mytišči. Na závěr jsme viděli část koncertu, ve kterém společně zahráli s kamarády z Ruska.

Dívky nám také ukázaly dvě reportáže, které o nich natočila ruská televize.

Video reportáž na nás udělala velký dojem a všem se nám velmi líbila.

 K. Josífová, V. Janků - 9.A

10
Internet – dobrý sluha, ale zlý pán

Internet – dobrý sluha, ale zlý pán

22.02.2018

V rámci prevence rizikového chování na internetu proběhly na naší škole besedy s lektorem RNDr. Bc. Ludvíkem Hanákem, který poutavým vypravováním doplněným zajímavými údaji přiblížil tuto problematiku žákům od 3. do 9. ročníku. Vysvětlil, jaká nebezpečí se na internetu mohou skrývat 

a upozornil, že trávit dlouhé hodiny hraním počítačových her může vést k závislosti na internetu. Určitě je dobré internet využívat, ale rodiče by měli mít přehled o tom, jakým aktivitám se jejich děti na počítači věnují.

Mgr. Petra Brodská, metodik prevence

19
Young People in European Forests (YPEF) 2018

Young People in European Forests (YPEF) 2018

20.02.2018

Mladí v evropským lesích (Young People in European Forests) je znalostní soutěž zaměřená na žáky a studenty všech základních i středních škol. Jejím cílem je zlepšit povědomí mládeže, ale i celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 10 zemí Evropy.

Soutěž, jež má své kořeny u polských lesníků, proběhla letos poprvé i na Tyršovce v Nymburce. Bohužel z Nymburka se přihlásil právě jeden tým z Tyršovky a dále z Kolína. Organizaci převzala Lesní správa Nymburk a Lesy ČR. Místní kolo proběhlo v pondělí 19.2. a vítězi se stal tým Tyršovky ve složení O. Foltýn, K. Kozáková, S. Hanzlová. Kromě zajímavé zkušenosti si žáci odnesli i hodnotné ceny (největší radost byla jasně z olympijské čepice "Raškovky"). Díky za reprezentaci a snad se povede i dalších ročnících.

M. Velechovský

14
Evropský den vědy pro mládež (European Science Day for Youth)

Evropský den vědy pro mládež (European Science Day for Youth)

12.02.2018

Téma: Energie

Termín odevzdání: 10. 3. 2018

Určeno: žákům 6. – 9. tříd

Odevzdat emailem na: michalek@zstyrsova.cz

Možnost získat známku 1 s váhou 2! A certifikát o účasti v mezinárodní aktivitě.

Energie je všude kolem nás. Nelze ji vyrobit ani zničit, lze ji jen přeměnit v jiný druh energie (chemickou, tepelnou, světelnou, jadernou, elektrickou a mechanickou energii). Vyfoť nevšední a zajímavou fotku, kde by se jednalo o jakýkoli druh energie, či nafoť zajímavý experiment spojený s energií. Vše pak pošli do termínu na výše uvedený e-mail.

Do předmětu e-mailu napiš ESDY 2018. Krom fotografie na zvolené téma přilož krátký popisek, o co na snímku jde (max. dvě věty). Dále také přilož fotografii s tématem fotky, kde budeš i vyfocen ty, aby bylo vidět, že je to tvé dílo.

PhDr. David Michálek

8
Zlatý Ámos – regionální kolo Středočeského kraje

Zlatý Ámos – regionální kolo Středočeského kraje

10.02.2018

Ve středu 7. 2. 2018 se v prostorách zámku Berchtold uskutečnilo další z regionálních kol ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Ze Středočeského kraje žáci základních škol přihlásili devět učitelek a učitelů, kterým tak vyjádřili poděkování za jejich práci, trpělivost a lidský přístup k řešení školních problémů. Žáci naší školy v tomto školním roce nominovali pana učitele Davida Michálka, který spolu s týmem ve složení: Ema Suchá (5. B), Petra Frýdlová (7. B) a Štěpán Samuel Zach (5. C) předstoupili před porotu a obhajovali svého učitele. Do semifinále jsme se sice neprobojovali, ale i tak to byl úžasný zážitek a načerpali jsme nové zkušenosti.

Děkujeme všem žákům a učitelům za podporu, velice si jí vážíme!

PhDr. David Michálek

10
ČTU SI a CWAK

ČTU SI a CWAK

08.02.2018

ČTU SI?! a CWAK?! Co to má společné?!

ČTU SI je fotografická soutěž pořádaná Městskou knihovnou v Nymburce a CWAK se do ní samozřejmě zapojil. Proto byla dnešní schůzka CWAKU ve znamení odeslání soutěžních fotografií. Budu držet všem palce a pro ostatní je ještě šance nahrát svoje fotky. Pojďte do toho.

M. Velechovský

9loga partneru

boy figurine