Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Archiv

Listopad
Den otevřených dveří 2019

Den otevřených dveří 2019

01.12.2019

Srdečně vás zveme na celoškolní projekt "Vánoční škola"!

40
"Stvoř zvíře"

"Stvoř zvíře"

23.11.2019

Žáci šestých ročníků si zahráli na Boha, Matku Přírodu či síly evoluce. Vlastně to je jedno. Každopádně měli v tomto netradičním projektu (i když pro Tyršovku tradičním) navrhnout zvíře, které bude co nejlépe adaptované určitému životnímu prostředí. Práce ve skupině, s internetem či literaturou, kreativní tvorba a pak prezentování s odpovídáním na otázky. To vše proběhlo v projektu "Stvoř zvíře".


M. Velechovský 

7
Exkurze do čokoládovny v Šestajovicích

Exkurze do čokoládovny v Šestajovicích

22.11.2019

Za deštivého listopadového pondělí se žáci třídy 2. B a 2. C vypravili do čokoládovny v Šestajovicích .

Nejprve se děti dověděly, jak se vyrábí pravá belgická čokoláda. V další části programu mohly uplatnit svoji fantazii při zdobení čokoládových odlitků.

Na závěr exkurze si školáci zopakovali matematiku v praxi. Pečlivě vybírali a především platili dárky z kvalitní belgické čokolády a zajímavé svíčky.

Vzhledem k tomu, že se silně rozpršelo, nemohli si druháci prohlédnout farmu se zvířaty.

I přes nepřízeň počasí se exkurze vydařila a děti se domů vrátily spokojené.

I. Řeháková a M.Dittrichová

12
Výstava k 30. výročí Sametové revoluce

Výstava k 30. výročí Sametové revoluce

18.11.2019

Co byla Sametová revoluce? Co bylo před ní, jak k ní došlo a jak probíhala? 

Na to Vám odpoví unikátní a originální výstava žáků a vyučujících doprovázená časovou osou a panely, kde se dozvíte, co byl socialismus, jak vypadala škola v dobách minulých, jaký je rozdíl mezi komunismem a demokracií a mnoho dalších zajímavostí najdete v 1. patře historické budovy naší školy.

L. Pekárková

23
Malý princ na Zemi - 8.A a 8.B

Malý princ na Zemi - 8.A a 8.B

15.11.2019


7. listopadu se žáci 8. A a 8. B vydali vlakem do Prahy. Naše kroky směřovaly na Národní třídu do paláce Metro. Nachází se zde ne zcela typické černé divadlo. Mohli jsme zhlédnout představení Malý princ na Zemi. 

V interaktivním představení plném originálního černého divadla, tance a pantomimy jsme se s Malým princem podívali na lidské počínání na planetě Zemi. Díky humorným i dechberoucím momentům jsme si uvědomili, kam směřuje, co jí hrozí a co se dá ještě zachránit. 

Pobavili jsme se a v závěru nám herci v rámci workshopu poodhalili některé triky černého divadla. Viděli jsme, že rekvizity jsou natřeny fluorescenční barvou a někteří z nás si práci s rekvizitami mohli na jevišti vyzkoušet. Po kulturním zážitku jsme se posilnili v KFC a vlak nás zavezl zpět do Nymburka.

Budeme se těšit na další společné zážitky.

žáci 8. A a 8. B

19
Beseda se spisovatelkou Markétou Vítkovou

Beseda se spisovatelkou Markétou Vítkovou

14.11.2019

Dne 6. 11. 2019 navštívili žáci z 2. A a z 5. A Městskou knihovnu - Nymburk, kde měli možnost se setkat s autorkou knih pro děti paní Markétou Vítkovou.  Zahájení besedy proběhlo netradičně, jelikož paní spisovatelku žáci zpočátku neviděli, jen slyšeli. Žáci se seznámili s knížkou - Narozeninová kočka. která má spojovat svět vidících a zrakově postižených. Vyzkoušeli si být na chvíli nevidomým a pracovali jen se svou fantazií. Zkusili si různé aktivity, prostřednictvím 4 smyslů, ten pátý pro nás nejdůležitější - zrak, vynechali.

Beseda byla velmi zajímavá, zábavná, ale hlavně poučná.

Žáci z 2. A a z 5. A

8
Školní futsalová liga

Školní futsalová liga

12.11.2019

Poprvé jsme se zúčastnili soutěže, kterou pořádá fotbalová asociace ČR. Jednalo se o školní futsalovou ligu 7.  V nádherném areálu ZŠ Juventa v Milovicích se střetla 4 mužstva, která se utkala v systému každý s každým. O vítězi a postupujícím do dalšího kola rozhodlo utkání družstva domácích s naší školou. Po velké fotbalové bitvě se nakonec radovali žáci naší školy, kteří vyhráli v poměru 4:3. 

Naši školu reprezentovali: Tomáš Weiss, Matyáš Pecka, Menšík Michal, Král Adam, Komárek Aleš, Vilímek Jan, Kaloč Samuel.

V. Caudr

11
Logická olympiáda 2019

Logická olympiáda 2019

06.11.2019

V letošním kole Logické olympiády soutěžilo téměř 40 000 žáků základních škol. Z naší školy se do soutěže zapojilo 46 žáků.

V jednotlivých kategoriích dosáhli nejlepších výsledků základního kola:
1. ročník - Jan Hrádek - 1. B
2. ročník - Lucie Málková - 2. B
3. - 5. ročník - Adéla Zelenková - 3. A
Druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých SŠ - Charlotte Magdalena Heijne - 8. B
V krajském kole nás reprezentovala Charlotte Magdalena Heijne.
Všem úspěšným řešitelům gratulujeme!


15
Florbalový turnaj

Florbalový turnaj

06.11.2019

Po roce jsme se opět zúčastnili florbalového turnaje pro žáky 4. – 5. tříd ZŠ. Po loňském neúspěchu 8 chlapců a 2 dívky překvapivě postoupili ze základní skupiny z prvního místa, a nakonec dokázali pro naši školu celkově vybojovat úžasné 2. místo. Atmosféra byla veselá hned po odchodu ze školy, a během zápasu byla viditelná vzájemná podpora, spolupráce a obrovská bojovnost všech zúčastněných – celkově se dala dohromady skvělá parta a myslím, že jsme si turnaj všichni užili! Určitě všichni zaslouží pochvalu za vzornou a příkladnou reprezentaci školy. Všem přejeme spoustu dalších sportovních úspěchů. Sportu Zdar!

E. Hojsáková

11
Návštěva Alexe Homra v hodině angličtiny

Návštěva Alexe Homra v hodině angličtiny

04.11.2019

Před prázdninami nás navštívil Alex Homer z Velké Británie. Pověděl nám mnoho zajímavostí o životě v Anglii, o rozdílnostech v anglických školách a o svém životě. Byl výborný – vedl celou hodinu angličtiny a my si mohli vyzkoušet, na kolik porozumíme rodilému mluvčímu.

Alex is a cousin of our schoolmate Kiki. He is eleven years old. His hobbiers are singing, playing the violin and crocket. He learns Spanish at school as the second language. Alex has got two younger siblings – one sister and one brother. His father is a teacher in the Secondary School of Roedean. It is a very expensive private school on the south coast of England. Students in England wear school uniforms and Alex came to our class wearing it. We liked the lesson very much.

Studenst of 6B* 

5
PRVŇÁČKŮV  PRŮKAZ  KOSMONAUTA

PRVŇÁČKŮV PRŮKAZ KOSMONAUTA

26.11.2019


Děti z 1.A se letos vydaly na svou společnou cestu první třídou v kosmické raketě. Postupně dobývají jednotlivé planety, které symbolizují předměty.

Pro cestování vesmírem potřebují průkaz – průkaz kosmonauta. A tak jsme si ho sami vytvořiliJ

Děti se nenásilnou formou seznamovaly s lidským tělem. Řadili jsme se podle velikosti, podle délky vlasů, popisovali jsme si části těla, měřili jsme se, vážili, děti si udělaly otisky prstů a rtů (to je moc bavilo, když mohly použít rtěnku své maminky), obkreslily si ruku, nohu a na závěr si samy navrhly své tričko kosmonauta.

Dětem se den moc líbil a z průkazů byly nadšeny.

Václava Pletková

13
Černé divadlo Metro

Černé divadlo Metro

22.11.2019

Na jakém principu funguje černé divadlo? Roušku tohoto tajemství poodhalili žáci 2. A a 4. B ve čtvrtek 14.11. v černém divadle Metro v Praze. Interaktivní představení „Na výletě v iSvětě“ bylo svižné, nadupané taneční muzikou avšak s varovným poselstvím – nepropadněme nekontrolovaně IT technologiím, žijme v reálném světě. Cestou z divadla přes Most Legií se nám naskytly překrásné scenérie – podzimním sluncem zalité Hradčany, Petřín s rozhlednou, Karlův most, Národní divadlo … vše naštěstí v kulisách skutečného světa.

O. Hačecká, M. Markesová

13
Připomínka 17. listopadu 1989

Připomínka 17. listopadu 1989

19.11.2019

V pátek 15. 11. si žáci Tyršovky připomněli v rámci projektu o listopadu 19(3)89 události a okolnosti Sametové revoluce. Pro 7. – 9. ročník byla připravena projekce dokumentu „Z deníku Ivany A.” Tento film byl získán v rámci zapojení do projektu Jeden svět na školách, který byl podmíněn účastí pamětníka listopadových událostí. Proto do naší školy zavítal pan Jaroslav Kmenta, který se podílel na zakládání Občanského fóra v Nymburce. Svým poutavým vyprávěním popsal, jak došlo k nastolení demokracie v tehdejším Československu. Na besedu navázala dramatizace událostí 17. listopadu, kdy se žáci shromáždili ve vestibulu školy, kde jim nejprve dvě žákyně deváté třídy vysvětlily spojitost listopadu 1939 a roku 1989. Na to navázala ukázka střetu studentů s příslušníky bezpečnostních složek v podání žáků 9. A i 9. B, kteří se do akce zapojili dobrovolně. Celému projektu předcházely dlouhé přípravy, při kterých se žáci s celou problematikou seznámili v celé její šíři. Všem, kteří se podíleli na přípravách této akce jakoukoli formou, patří velký dík. 

L. Pekárková 

29
Tyršovka si připomněla listopad 1989

Tyršovka si připomněla listopad 1989

18.11.2019

17. listopadu si naše republika připomněla 30. výročí Sametové revoluce a 80. výročí uzavření českých vojsk nacisty v roce 1939. Abychom žákům přiblížili tyto události, připravili jsme ve spolupráci s dalšími vyučujícími dvoudenní projekt a výstavu, protože je podstatné v dnešní době zdůrazňovat základní lidské hodnoty: pravdu a svobodu, které bereme jako samozřejmost.

RETRO DEN

Ve čtvrtek 14. listopadu jsme na Tyršovce uspořádali RETRO DEN. Jednalo se pouze o ukázku toho, jak se žilo v dobách socialismu. Nicméně názor na toto období českých dějiny  si žáci museli udělat sami. Pro žáky 4. – 6. tříd bylo ve spolupráci s některými deváťáky připraveno šest stanovišť, kde si mohli vyzkoušet například, jak se skáče guma a hraje čára. Dále se žáci ocitli v TUZEXU, kde se dozvěděli, jak to bylo s nedostatkovým zbožím. Přitom jim veksláci nabízeli bony. Každá třída si za odměnu vysloužila retro kulaté žvýkačky. Ve stánku s ovocem a zeleninou si žáci vystáli frontu na banány a pomeranče, ale poté se dozvěděli, že ovoce bude až na Vánoce. Žáci si zároveň procvičili převody jednotek a porovnali ceny potravin z roku 1989. V rámci časové osy, která mapuje události let 1939 – 1989, bylo úkolem vyluštit křížovku. Oddychovým stanovištěm byla projekce dobových reklam s legendárním panem Vajíčkem a ukázky z Československého filmového týdeníku. Žáci si uvědomili, že mnoho produktů, které dnes používají v každodenním životě, pocházejí z doby před listopadem 1989.  O velké přestávce byla připravena ukázka spartakiády na píseň Michala Davida „Poupata,” kterou si připravili žáci 5. C pod vedením p. uč. Hojsákové. Ještě pro lepší atmosféru bylo mnoho žáků oblečeno v retro oblečení a z rozhlasu zněly retro písně. Žáci si tedy vyzkoušeli, jaká byla doba před rokem 1989 s jejími klady a zápory a shodli se většinou na tom, že v době minulé by žít nechtěli.  Jak vše probíhalo? Na to se podívejte ve fotogalerii.

L. Pekárková, A. Mašindová

26
Předškolák plný zvířátek

Předškolák plný zvířátek

14.11.2019

Listopadové Studio Předškolák se hemžilo zvířátky. Sešli jsme se v Zelené laboratoři a povídali si o zvířátkách. Taky jsme je trochu poznávali, trochu jsme je malovali a některá jsme si i naživo ukázali. A jako správní malí vědci a skoro-školáci jsme se mrknuli i do mikroskopu.

Tak snad se všem předškolákům líbil ....

M. Velechovský, S. Grospičová

11
Žáci Tyršovky, chtějí zlepšovat Nymburk

Žáci Tyršovky, chtějí zlepšovat Nymburk

13.11.2019

Naši žáci se krátce po zahájení školního roku 2019/2020 zapojili do projektu "Chceme zlepšit místo, kde žijeme", které pořádá místní akční skupina Podlipansko. Cílem projektu je vymyslet nejrůznější možnosti, jak zlepšit naši školu, její okolí, či dokonce celé město. A naši zapojení žáci se toho ujali naprosto předpisově.

Vytvořili jsme celkem čtyři realizační týmy (společně s paní uč. Pekárkovou) a vymysleli originální témata na změnu. Potom z těchto nápadů, během měsíce listopadu hned dva naše projekty uspěly a mají šanci na vlastní realizaci. A jaké to jsou? To vám prozradíme příště...

M. Velechovský   

10
Stolní tenis - okresní kolo

Stolní tenis - okresní kolo

08.11.2019

Naše stolní tenistky vyhrály okresní kolo a postoupily tak do letošního krajského kola, které se bude konat v Dolním Bousově u Jičína. Na okresním kole nás reprezentovaly dívky Lucka Vydrová a Klára Valentová. Na turnaji neměly soupeřky a všechny zápasy vyhrály v poměru 3:0. Turnaj se uskutečnil na základní škole v Lysé nad Labem. 

Za vzornou reprezentaci naší školy dívky chválíme a držíme jim palce do krajského finále.

Sportu zdar a pinčesu zvlášť.

V. Caudr

11
Představení KMD

Představení KMD

06.11.2019

Letošní divadelní sezónu zahájili členové Klubu mladého diváka návštěvou muzikálu Čarodějka. Nádherné kostýmy, podmanivá hudba i pěvecké výkony hlavních představitelů nás nadchli a už se těšíme na další zájezd do Prahy.

Členové KMD

19
Projektový den na SZŠ a VOŠ Nymburk

Projektový den na SZŠ a VOŠ Nymburk

05.11.2019

Dne 25. 10. 2019 jsme se s žáky osmých a devátých ročníků zúčastnili Projektového dne na SZŠ a VOŠ Nymburk, který škola pořádala společně s Nemocnicí Nymburk.  Shlédli  jsme několik zajímavých prezentací (mezinárodní spolupráce školy, ekologické projekty, preventivní programy). Žáci si také zasoutěžili v teorii první pomoci, ale asi nejzajímavější byla praktická část, kdy si vyzkoušeli domodelování zubů a první pomoc spojenou s kardiopulmonární resuscitací. Podívali se také do improvizovaného nemocničního pokoje a pochovali si „miminko“. Skvělá byla i přednáška naší bývalé žákyně Karolíny Benešové o praxi v Anglii, nebo studentek dentální hygieny o péči zubů.  Velký dík patří i Mgr. Mačkové, která nás celé dopoledne provázela a poskytla nám spoustu zajímavých informací.

J. Fišerová

9
Halloween 2019

Halloween 2019

05.11.2019

Ve čtvrtek 31.10 se Tyršovka přeměnila ve strašidelné doupě plné tajemných duchů, temných čarodějů, rachtajících kostlivců nebo děsivých dýní. Žáci předvedli originální kostýmy a vystrašili dokonce i některé učitele. V rámci Halloweenského dne byly některé hodiny originálně pojaty, což si užili žáci i učitelé.

Všichni se těší na další akci!

V. Bečanová

8
Chceme zlepšit místo, kde žijeme

Chceme zlepšit místo, kde žijeme

04.11.2019

Žáci šestého a devátého ročníku (ale opravdu ne všichni) se zapojili do projektu MAS Podlipansko s názvem "Chceme zlepšit místo, kde žijeme". V rámci něho vymýšleli, jakým vhodným způsobem vylepšit naši školu, její okolí, či dokonce celé město. Následně návrh projektu dotáhli do digitální podoby, zjistili doplňující informace či ekonomické hledisko. A dokonce jsme se dostali i na vlastní vizualizaci navrhovaných řešení.

Více ale nebudeme prozrazovat a budeme netrpělivě čekat na vyjádření komise, zda naše návrhy projdou.
Díky za spolupráci aktivním žákům .....

M. Velechovský

6loga partneru

boy figurine