Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Archiv

Únor
Pokračování ve spolupráci Nymburka a Mytišči

Pokračování ve spolupráci Nymburka a Mytišči

26.02.2019

Začátkem února vybraní žáci 8. a 9. tříd, kteří se učí ruský jazyk, se zúčastnili již V. Mezinárodní videokonference s ruským městem Mytišči. V letošním roce se do projektu zapojilo více nových účastníků.

Letošní témata byla: „Nymburk a Mytišči jsou partnerská města“ a „Volný čas mých vrstevníků“. Na daná témata jsme si obě strany připravily videa, která jsme si mezi sebou vyměnily. S těmito videi jsme se seznámili na generální zkoušce.

My a ruští žáci jsme si připravili otázky k tématům a poslali si je mezi sebou. Čekala nás příprava odpovědí. Představení a první téma jsme udělali v ruském jazyce a druhé téma v angličtině. Celková příprava byla dost náročná. Nejvíce práce bylo s výslovností.

Samotná konference proběhla poměrně hladce a začala představením ředitelek obou škol a  učitelek, které se podílely na přípravě celé akce. Potom v představování pokračovali žáci. Pak přišla řada na otázky a odpovědi v ruštině a v angličtině. Na závěr konference jsme se dohodli na další spolupráci přes sociální sítě.

Za všechny zúčastněné bych chtěla poděkovat všem učitelům za pomoc při přípravě ke konferenci a paní učitelce Kalické a paní ředitelce za možnost konferenci uskutečnit. Byla to pro nás obrovská zkušenost. Zvládli jsme to výborně!

PS:  O naší videokonferenci ruská televize připravila reportáž, kterou můžete shlédnout  https://youtu.be/E9sIaqnNpzs

Petra Frýdlová, 8.B

9
Konec barevného týdne

Konec barevného týdne

26.02.2019

Ještě před jarními prázdninami se žáci proměnili ve vodníky a pokusili se najít ve svých šatnících zelenou. Dopadlo to opět na výbornou! Mnohem jednodušší bylo vybrat něco černého a zažít black Friday v jiném podání než slevovém šílenství. Pochmurné únorové dny jsme si prozářili barvami a potají se těšíme na další akci.

Žaneta Kukaň Haltufová

8
Exkurze na SOŠ a SOU Nymburk (8. 2. 2019)

Exkurze na SOŠ a SOU Nymburk (8. 2. 2019)

18.02.2019

Třídy 9. A a 9. B podnikly exkurzi na SOŠ a SOU Nymburk (dříve COP Nymburk). Zde se žáci mohli seznámit s rozličnými studijními obory maturitními i výučními. Všichni si tak na vlastní kůži vyzkoušeli umění kuchařské a cukrářské, ba dokonce si ve svých rukou mohli vyzkoušet práci s některými nástroji z černého řemesla. Ti, kteří plánují po 9. třídě se věnovat elektrotechnice/elektronice, se ve specializovaných elektro učebnách mohli seznámit s programováním jednoduchým mikroprocesorů až po programování robotické paže, která se hojně vyžívá např. v automobilovém průmyslu.

Jak jsme si to užili, si můžete prohlédnou v naší fotogalerii.

Mgr. Simona Grospičová a PhDr. David Michálek

12
CWAK zkoušel vytvořit studio

CWAK zkoušel vytvořit studio

14.02.2019

CWAK, po lednovém fotomaratonu u předškoláků, zvolnil a kluci si zkusili postavit vlastní studio. Rozmístnění světel, odrazek i pozadí dělá své.


M. Velechovský

2
Tyršovka hýří barvami!

Tyršovka hýří barvami!

14.02.2019

Poté co žáci 6.A vytvořili nádherné plakátky na blížící se akci, stačilo jen ostatní informovat a pořádně doma prohlédnout šatník. V úterý na naší škole vládla červená a včera jsme na chodbách potkávali samou modř. Někteří měli pouze doplněk, jiní přišli celí v jedné barvě, včetně ponožek! Každopádně jsme se sjednotili a šli do toho společně, malí i velcí! Uspořádat a zorganizovat tak velké množství dětí k focení není jen tak, ale zkusili jsme to zvládnout. Posuďte sami.

Žaneta Kukaň Haltufová

20
Konverzační soutěž v anglickém jazyce

Konverzační soutěž v anglickém jazyce

11.02.2019

I v tomto školním roce jsme pro naše angličtináře připravili školní kolo konverzační soutěže, které se zúčastnil rekordní počet žáků – 19 účastníků v kategorii 6. -7. tříd a 12 účastníku v kategorii 8. – 9. tříd.  Po první poslechové části postoupili ti nejlepší do druhého kola, kde museli na dané téma samostatně hovořit několik minut a také bez váhání reagovat na otázky zkoušejících. Bylo pro nás opravdu mnohdy těžké porovnat, kdo se s daným úkolem popral nejlépe. Nakonec porota rozhodla takto:

Kategorie: 6. – 7. třídy

1.      místo: Charlotte Magdalena Heijne 7.B

2.      místo: Ema Suchá 6.B

3.      místo: Anna Kotranová 7.A 

Kategoie : 8. – 9. třídy

1.    místo: Andrea Dvořáková 9.B

2.    místo: Arnošt Stelšovský 8.A

3.    místo: Luka Martiňáků 8.B, Štěpán Havlín 8.A, Stanislav Hillebrant 8.A

V ústní části vynikala Charlotte Magdalena Heijne a Andrea Dvořáková. Obě postupují do okresního kola. Budeme jim držet palce.

Všem soutěžícím děkujeme. Váš zájem o angličtinu nás těší. Jste výborní. Věříme, že se budete i nadále zlepšovat a angličtina vám bude dělat radost.

Angličtináři: Eva, Hanka, Simča, Klára, Honza

7
Studio Předškolák hodnotilo

Studio Předškolák hodnotilo

04.02.2019

Studio Předškolák se sešlo opět v lednu v Zelené laboratoři. Tentokrát jsme měli pro malé předškoláky připravenu malou "bojovku", kdy se vypravili po značkách sami po chodbách školy a cestou hledali speciální obrázky. Nakonec vše spojili do šifry a vyšel nám výsledek.

Všem se to povedlo a snad i líbilo. O tom jsme se v závěru přesvědčili v hodnocení našich setkání. Jak vše probíhalo se můžete podívat v krátké galerii, ale jako bonus najdete časosběr ze všech lednových setkání: https://www.youtube.com/watch?v=qG1l9EIKGIQ&t=6s
Díky za spolupráci a těšíme se za rok.

S. Grospičová, H. Šídová, M. Velechovský

9
Krampoblouch

Krampoblouch

26.02.2019

Během prosince a ledna mohli žáci odevzdávat své originální výtvory (popis pracovní postupu) přípravy Krampoblouchu. Všichni popustili uzdu své fantazii a vytvořili nadmíru povedené slohové práce. Věříme, že některé Krampoblouchy by obstály na patentním úřadu stejně tak, jako ty Cimrmanovy. Výherní práce si můžete přečíst ve druhém patře na staré budově.

1.      stupeň 

1.      Julie Mezlíková

2.      Soňa Pustá

3.      Valerie Holznerová

2.      stupeň

1.      Kateřina Havelková

2.      Anežka Podoláková

Ž. Kukaň Haltufová, A. Mašindová, V. Langweilová

7
Lyžařský výcvikový kurz 2019

Lyžařský výcvikový kurz 2019

25.02.2019

Termín: 2. 3. - 8. 3.

Místo konání: Chata Duncan, Janské Lázně

Odjezd v sobotu 2. 3. ve 13:00 hod. od budovy školy. Sraz ve 12:30 hod.!!!

Kdo má vypůjčené běžky ze školy, vyzvedne si je těsně před odjezdem v sobotu (boty zabalíte do tašky či batohu).

Nezapomeňte s sebou vzít prohlášení o bezinfekčnosti a kartičku zdravotní pojišťovny (stačí kopie), případně léky - odevzdáte před autobusem. Dále oblečení na sjezdový i běžecký výcvik a oblečení do chaty.

Orientační návrat v pátek okolo poledne.

 Další případné informace u pedagogů - Jakešová R., Velechovský M., Hojsáková E

9
Young People in European Forests 2019

Young People in European Forests 2019

14.02.2019

... aneb skvělá medailová várka pro naše žáky v této mezinárodní biologické soutěži ... a možná i cesta do finále ...


M. Velechovský

9
EUROPEAN SCIENCE DAY FOR YOUTH (Evropský den vědy pro mládež) – VLNY

EUROPEAN SCIENCE DAY FOR YOUTH (Evropský den vědy pro mládež) – VLNY

14.02.2019

Zapoj se se svým projektem do Evropského dne vědy pro mládež.
Určeno: žákům 2. stupně
Téma letošního ročníku jsou: VLNY

Můžeš tak získat jedničku s váhou 3.

Hudební nástroje fungují tak, že se např. úderem, smýkáním či drnknutím samotný nástroj rozkmitá (vznikne v nástroji tzv. podélné nebo příční vlnění). Toto mechanické kmitání se přenáší na okolní vzduch, tj. kmitající nástroj rozkmitává okolní molekuly vzduchu. Tento vzruch v podobě podélného vlnění se šíří vzduchem dále až do našeho ucha, kde tyto změny akustického tlaku (zřiďování/zhustšování vrstev molekul vzduchu) vnímám jako zvuk.

Tvůj úkol:

Sestroj alespoň ze dvou částí/součástek model hudebního nástroje, který bude vyluzovat nějaké zvuky (nemusí odpovídat skutečnému nástroji).

Detailní fotku hudebního nástroje a fotku výroby nástroje se svoji osobou pošli do 10. 3. 2019 na michalek@zstyrsova.cz.
Do předmětu e-mailu napiš ESDY 2019. Zároveň do toho data odevzdej vyrobený model hudebního nástroje p. uč. Michálkovi.

Po splnění úkolů do měsíce obdržíš mezinárodní certifikát o účasti.


PhDr. David Michálek

5
Hokejový turnaj

Hokejový turnaj

14.02.2019

V rámci hodiny tělesné výchovy 9.B jsme zorganizovali hokejový turnaj mezi třídami. Přihlásily se čtyři třídy. 6.C pro absenci žáků hrála kombinovaně, kdy na poslední chvíli "vytrejdovala" Velču z 9.B a p. učitele. Každé mužstvo odehrálo 3 utkání po 10 minutách. Turnaj, myslím se vydařil a všichni zúčastnění si ho parádně užili. 

Je mrzuté, že z tolika žáků a tříd nejsme téměř schopni se na takovou akci sejít v dostatečném množství hráčů a tříd. Zimní stadion máme za rohem a můžeme ho pravidelně využívat k hodinám tělesné výchovy. Doba asi nepřeje k pohybovým zimním, spíš jakýmkoliv aktivitám.

A nesmím zapomenout na malý hokejový kvíz:

1/ Kdy a kde získala Česká republika zlaté medaile na ZOH?

2/ Historicky nejznámější a nejproduktivnější český hráč v NHL, získal několik individuálních a týmových ocenění?

3/ Jaké země je považována za "kolébku" hokeje?

4/ Historicky nejznámější a nejproduktivnější hráč na světě (vede veškeré statistické tabulky NHL)

5/ NHL je zkratka pro jakou soutěž na světě, a o jaký pohár se v ní soutěží? 

V. Caudr

5
Mezinárodní matematická soutěž Speedmath

Mezinárodní matematická soutěž Speedmath

06.02.2019

V 19. kole bylo zapsáno celkem 3 771 výsledků a účastnilo se 45 škol.
Naše škola získala 19 diplomů se šerifskou hvězdou za vynikající výkon nad 4 400 bodů a 12 bonusových výkonů za nejlepší výsledky v jednotlivých kategoriích.
Diplom za vynikající výkon a reprezentaci školy obdrželi:
7. B - Klára Valentová – ve třech kategoriích
7. B – Jakub Černý, Daniel Kubiš – v jedné kategorii
6. B – Ema Suchá, Lucie Smolíková, Petr Kosina – ve dvou kategoriích
6. B – Tadeáš Ehl, Šimon Heřmánek, Anna Pelcová, Barbora Mrzenová, Kateřina Mrzenová, Jiřina Šťastná – v jedné kategorii
7. A – Štěpán Kořínek – v jedné kategorii
V soutěži o tričko řešili žáci 3 kategorie úloh a mezi 20 nejlepšími se umístili:
Lucie Smolíková, Ema Suchá, Anna Pelcová, Jiřina Šťastná a Šimon Heřmánek. Přidali se tak k Petru Kosinovi, Tadeáši Ehlovi a Kláře Valentové, kteří tričko získali již v minulém školním roce.
Všem účastníkům gratulujeme a doufáme, že se jim bude dařit i v dalších kolech!
Fotografie z vyhlášení výsledků 18. i 19. kola najdete ve Fotogalerii.
I. Blažíčková

26
Život Zelené laboratoře 2018

Život Zelené laboratoře 2018

01.02.2019

Jako každý rok, i toto pololetí, bych rád shrnul "život ZL". Ve výuce se snažíme využívat živé i neživé modely a exponáty. A tento půlrok se spousta věcí točí okolo nového fotografického mikroskopu, který škola pořídila díky grantu z EU. Díky tomu můžeme využívat nové technologie a podívat se trochu blíž na málo známé organizmy.

Na další pololetí máme v přípravě nové i osvědčené projekty a budeme o nich samozřejmě informovat.

M. Velechovský

10loga partneru

boy figurine