Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Archiv

Červen
Všem přejeme krásné prožití prázdnin!

Všem přejeme krásné prožití prázdnin!

30.06.2018

38
Pohár vědy – Newton 2018

Pohár vědy – Newton 2018

27.06.2018

Ve dnech 24.–26. 6. 2018 proběhlo ve Sportovním centru v Nymburce finále mezinárodní dětské vědecké soutěže Pohár vědy – Newton 2018. Do finále se dostalo celkem 25 týmu z České republiky, Slovenska a Turecka. Finálovému klání předcházela čtyřměsíční dřina, kdy jednotlivé týmy od ledna do dubna řešily zadání jednotlivých kol. Soutěž byla věkově rozdělena do 4 kategorií: 1. kategorie = MŠ, 2. kategorie = 1. stupeň ZŠ, 3. kategorie = 2. stupeň ZŠ a 4. kategorie = SŠ.

Ve třetí kategorii naši školu reprezentoval tým UNI CORN (Unikátní kukuřice) ve složení: Martin Tykva, Veronika Holíková, Magdaléna Součková a Miroslava Fořtová z 9. B. Ve své kategorii skončili na hezkém 11. místě.

Děkujeme za reprezentaci školy a držíme palce v další badatelské činnosti v oblasti přírodních věd!

PhDr. David Michálek

7
Atletický kroužek pro žáky prvního stupně

Atletický kroužek pro žáky prvního stupně

25.06.2018

11
Škola v přírodě v Janských Lázních

Škola v přírodě v Janských Lázních

22.06.2018

Týden od 11. června strávili žáci 1. C společně s žáky 3. A na škole v přírodě v Janských Lázních.

Během týdne probíhal projekt „O Krakonošův poklad“. V něm děti soutěžily ve skupinách i jednotlivcích. Velký úspěch měla fáborkovaná a individuální soutěž „Rychlé nohy-bystrá hlava“.

Kromě soutěžení si děti také prošly Krakonošovou naučnou stezkou. Jedno odpoledne školáci strávili na farmě ,Muchomůrka“, kde si prohlédli a mohli i pohladit  domácí zvířata, houpat se na houpačkách, chodit na chůdách, hrát florbal a další sporty. Při pěší túře jsme zmokli, proto jsme vzdali atrakci „Život v korunách stromů“. Během nákupů si žáci na kolonádě lázeňského městečka zopakovali základy finanční gramotnosti.

Zpáteční cestu jsme si zpříjemnili návštěvou obřího akvária v Hradci Králové.

Týden velmi rychle uběhl a my se těšíme na další akce.

I.Řeháková a A.Kurková

5
Sportovní den na Tyršáku pro žáky 6. a 7. tříd

Sportovní den na Tyršáku pro žáky 6. a 7. tříd

21.06.2018

Sportovní den na Tyršáku pro žáky 6. a 7. tříd se uskutečnil ve středu 13. 6. 2018. Tak jak tomu bývá zvykem, tak nás "vypeklo" počasí, kdy po několikadenním suchu pršelo celé dopoledne. Místo suché varianty s několika stanovišti pod širým nebem se šlo do tělocvičen, místností uvnitř. Žáci si mohli vyzkoušet několik disciplín. Jedinou venkovní zůstaly dračí lodě. Co si tedy žáci mohli vyzkoušet? Badminton, florbal, basketbal, lukostřelbu, lakros, veslování, stolní tenis, atletiku (skok daleký a sprint na 30 metrů). Myslím si, že se akce podařila, přičemž cílem bylo, aby se zapojili všichni žáci, kteří by si třeba vybrali sport, který by chtěli do budoucna provozovat. Na závěr sportovního dne každá třída dostala odměnu v podobě dortu.

Globální zajímavostí byla ta, že se v centru mihla naše elitní atletka, běžkyně na 400 metrů překážek, Zuzka Hejnová. Co myslíte, kolik dětí vědělo, o jakou světově známou sportovkyni se jedná? Chtěli jsme poukázat na to, jak naše mládež vnímá dnešní sport a kolik dětí skutečně sportuje. 

Sportu zdar

Sportovní tým ZŠ Tyršova

7
5. A na škole v přírodě

5. A na škole v přírodě

19.06.2018

V pondělí 28. 5. 2018 se žáci 5.A vydali na svou první školu v přírodě. Cesta rychle utekla a všichni se těšili na pobyt v přírodě. Tajně si přáli, aby se moc neučili, ale nevyhnuli se tomu. Naštěstí pro ně bylo vše hravou formou, a tak jim ani nedošlo, že se učí. Jeden den si zahráli na vojáky. Napsali dopisy domů, oškrábali brambory k obědu, zachránili zraněného, vytvořili si vlajku a masku, které později využili k vodní bitvě a večer si opekli buřty. Ve středu jsme se vydali vlakem do Mělníka, kde nás uchvátil soutok Labe s Vltavou. Odpoledne proběhl Kokořínský desetiboj, ve kterém byli všichni vítězi. Den ukončila diskotéka, kde se děti vyřádily. Čtvrtek se nesel v přírodopisném duchu a po večerce přišla očekávaná bojovka, kterou všichni zvládli. Celou dobu nám dělal společnost náš nový kamarád Ňůťa, alias nutrie.

Ž. Kukaň Haltufová

7
Laser game a Výstava ledního hokeje - 5.B

Laser game a Výstava ledního hokeje - 5.B

18.06.2018

Ve středu 13.6. jsme byli v Praze na laser game. Ráno jsme se sešli na nádraží v Nymburce a jeli jsme vlakem. Když jsme dorazili na místo, rozdělili jsme se do dvou družstev. Každý z nás dostal vestu s pistolí. Pak jsme proti sobě soupeřili.
Moc se mi to líbilo a věřím, že ostatním také. Všem vřele doporučuji.
Protože nám zbyl ještě čas, tak jsme šli na výstavu ledního hokeje.
Myslím si, že většina z nás strávila nejvíce času bruslením po plátně na kterém jsme se museli vyhýbat dírám v ledu a klackům.
To se mi také moc líbilo.
A. Pelcová, 5.B

15
Tandemová výuka – Osová souměrnost 2

Tandemová výuka – Osová souměrnost 2

12.06.2018

Žáci 5. B se v rámci projektu EU „Naše škola“ s reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0005660 opět účastnili tandemové výuky. Tentokrát své poznatky o osové souměrnosti z hodin matematiky přenesli a aplikovali v hodině informatiky. Jejich úkolem bylo nejprve se vyfotit a připravit si tak své fotografie na následující páteční hodinu. Po vyfocení si žáci zkoušeli pracovat s fotografií známé osobnosti v programu MS Word, kde ořezávali obličeje, dané části stranově převraceli a spojovali k sobě. Vznikly tak úplně nové a zajímavé tváře. V závěru bylo na řadě MS Malování, kde jsme tentokrát kreslili obličej s využitím základních nástrojů daného programu a jak jinak s aplikací osové souměrnosti.

Mgr. Ivana Blažíčková a PhDr. David Michálek

25
Žirafě z očí do očí

Žirafě z očí do očí

12.06.2018

Ve čtvrtek 7. června navštívila naše třída 3. C ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Užili jsme si krásný den se zvířátky. Ze všeho nejvíce nás nadchl Safari park, po kterém jsme se projížděli Afrika truckem. Žirafy, zebry, antilopy, či lvice stály jen kousek od nás, téměř na dosah ruky. Tu jsme ale pro jistotu z vozidla nevystrkovali. Některé šelmy možná ještě neobědvaly. Když jsme si všechno prohlédli, nakoupili jsme plyšová zvířátka na mazlení a hurá domů.

Dittrichová, Hrstková

3
Tandemová výuka – Osová souměrnost 1

Tandemová výuka – Osová souměrnost 1

11.06.2018

V rámci projektu EU „Naše škola“ s reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0005660 se žáci 5. B účastnili tandemové výuky.  Co si představit pod pojmem tandemová výuka? Jde o speciální druh výuky, někdy označované jako párová, kdy jsou během výuky ve třídě dva učitelé nebo učitel a IT technik či učitel a odborník z praxe, ...

Výhody:

  • Dva učitelé, takže je proti davu žáků více učitelů
  • Perfektní metoda lámání ledů (ice breaking)
  • Odborná podpora – víc hlav, víc ví, vzájemně se doplňují
  • Možnost individualizace přístupu k žákům
  • Dynamičnost a pestrost výuky
  • Jednoznačná inspirace a inovace
  • Aktivizační a kreativnější pro žákovské myšlení
  • Větší prostor pro monitoring výchovně vzdělávacího procesu
  • Jednoduchý způsob, jak udržet žákovu pozornost
  • Podpora kritického myšlení, žáci zažívají odbornou diskuzi

Mgr. Ivana Blažíčková a PhDr. David Michálek

24
Semiramis 2018 deváťáků

Semiramis 2018 deváťáků

08.06.2018

Předposlední setkání deváťáků s preventivním programem SEMIRAMIS proběhlo na konci května. Od šesté třídy jim pomáhal s problémy, které na ně čekali a pomohl jim vše v pohodě zvládnout.

Díky za to a držím palce do dalšího studia a dalšího zdolávání zase jiných problémů (které asi nastanou).
M. Velechovský

6
Po stopách českých králů…6.C

Po stopách českých králů…6.C

06.06.2018

Ve čtvrtek 31. května 2018 podnikla třída 6. C třídní výlet, jehož cílem byl Pražský hrad a Královská cesta. Po stopách českých králů jsme se vydali nejprve vlakem, a poté jsme využili pražskou městskou hromadnou dopravu. Pro některé ze zúčastněných se stala jízda metrem a po eskalátorech opravdovým dobrodružstvím. Když jsme dorazili k Pražskému hradu, museli jsme projít bezpečnostní kontrolou, u které se tvořily několikametrové fronty. Následně jsme již mohli obdivovat krásu jednotlivých míst Hradu v čele s katedrálou sv. Víta, kde nás nejvíce udivovaly pestrobarevné vitráže. Z Pražského hradu jsme se vydali dále pěšky Nerudovou ulicí na Malou Stranu, kde jsme si dali v horkém letním dnu oběd. Naše další krůčky směřovaly přes Karlův most a Staroměstské náměstí až na Náměstí Republiky, kde jsme ukončili historickou procházku u Prašné brány. Po několika kilometrovém putování jsme se uchýlili na pražské Masarykovo nádraží, odkud jsme odjížděli sice unaveni z úmorného horka, ale ohromeni krásami našeho hlavního města.

L. Pekárková

5
Dopis v angličtině? Pro 6. B žádný problém.

Dopis v angličtině? Pro 6. B žádný problém.

04.06.2018

V letošním roce si vybraní žáci v 6. B vyzkoušeli své jazykové dovednosti v praxi. Jejich úkolem bylo napsat dopis vrstevníkům ze ZŠ v Pečkách. Žáci si vzájemně napsali celkem dvakrát, přičemž si procvičili probranou slovní zásobu a tvorbu základních vět. Kromě procvičení jazykových dovedností si však také užili i legraci a hlavně poznali nové kamarády. Krásnou památkou jim mohou být dopisy od žáků z Peček. Všem zúčastněným tímto děkuji za perfektní spolupráci.

S. Grospičová 

7
Školní výlet 6.A

Školní výlet 6.A

28.06.2018

Konec školního roku, známky uzavřené, učebnice vybrané, pro 6.A už nebylo ve škole moc co na práci, tak si poslední týden zpříjemnila výletem. Vydali jsme se do Krkonoš, abychom byli přesní na pension Pohlednička na Benecku. Od pondělí do středy jsme poznávali okolí a kochali se výhledy, které braly dech. V Úterý si pro nás paní učitelka připravila celodenní výlet. Jeho cílem byla rozhledna Žalý, ze které je nádherný výhled na Krkonoše ale i na další krásy naší republiky. Někteří z nás volali v průběhu domů a do telefonu hlásili: „Mami, já to normálně ušla! Za chvíli jsme na vrcholu!“ Velkou pochvalu si zaslouží všichni, kdo na výlet odjeli. Na tento výlet bude rozhodně 6.A dlouho vzpomínat.

8
Škola v přírodě na Homoli

Škola v přírodě na Homoli

26.06.2018

Minulý týden vyjelo několik tříd (5. C, 8. A, 9. B) na školu v přírodě do malebného prostředí Českého ráje u Jičína. Celý týden děti strávily sportováním a soutěžením ve smíšených týmech. Počáteční obavy malých páťáků z „velkých  osmáků a deváťáků“ se rychle rozplynuly a na konci pobytu se všichni neradi loučili.

Několik postřehů, které děti samy zaznamenaly: „líbila se mi bojovka, škoda, že to tak rychle uteklo, nejlepší škola v přírodě, nejvíce mě bavila fáborkovaná, tvoření loga, výlet na hrad Kost, všechny soutěže byly super.“

 Pro devítku to byla poslední škola v přírodě a také se zapojili do přípravy několika her. Nejvíce se dětem líbila noční bojovka a fáborkovaná.

Věříme, že si všichni odvezli spoustu zážitků a děkujeme učitelům za skvěle připravený program.

Žáci 5. C

18
Požární ochrana očima dětí a mládeže 2018

Požární ochrana očima dětí a mládeže 2018

22.06.2018

V pátek 8. 6. 2018 proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže 2018, kterou pořádal Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje (územní odbor Nymburk). Ve své kategorii vyhrála 1. místo Julie Mezlíková (2. C). Dále byl úspěšný Matěj Hendrych (4. A), který obdržel ve své kategorii 3. místo a Viktorie Plačková, která získala 5. místo (4. A).

Gratulujeme mladým výtvarníkům a přeje mnoho dalších úspěchů.

Mgr. Kamila Vopařilová

7
Krajské finále plavecko-běžeckého závodu

Krajské finále plavecko-běžeckého závodu

22.06.2018

Na krajském finále plavecko-běžeckého závodu obsadil náš žák, Šimon Janďourek, krásné třetí místo. Soutěž se konala v Čelákovicích. Mrzí nás, že z několika našich žáků, kteří postoupili z okresního kola odjel na soutěž pouze Šimon. Za vzornou reprezentaci školy mu patří uznání. 

Sportu zdar a Šimonovi zvlášť

PhDr. Vít Caudr

0
Krajské kolo Odznaku všestrannosti

Krajské kolo Odznaku všestrannosti

20.06.2018

9.5. 2018 se naši dva žáci zúčastnili krajského kola Odznaku všestrannosti, které se konalo na atletickém stadionu v Čáslavi. Soutěžilo se v šesti disciplínách: 60m, skok daleký, shyby, sed-lehy, hod míčkem, běh na 1000 m.

Šimon Janďourek skončil ve své kategorii na 6. místě, kdy získal 3.997 bodů. Tomáš Doubrava obsadil 12. místo za 3.644 bodů.

Na stadionu se v rámci organizátorů akce objevili bývalí úspěšní atleti jako Štěpán Janáček nebo Šárka Kašpárková. V jaké disciplíně reprezentovali naší republiku? Zkuste si odpovědět.

Hezké sportovní prázdniny přejí naši školní sportovci.

V Caudr

3
Tandemová výuka – Osová souměrnost 3

Tandemová výuka – Osová souměrnost 3

19.06.2018

Žáci 5. B se v rámci projektu EU „Naše škola“ s reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0005660 naposledy účastnili tandemové výuky v tomto školním roce. Cílem hodiny bylo souhrnné shrnutí poznatků z matematiky s následnou aplikací dovedností v informatice. Završením tématu o osové souměrnosti byla finální fotomontáž/koláž z obličejů samotných žáků.

Výsledky práce žáků naleznete zde.

Mgr. Ivana Blažíčková a PhDr. David Michálek

12
Tandemová výuka – Materiál na výrobu raketoplánu

Tandemová výuka – Materiál na výrobu raketoplánu

16.06.2018

Žáci 6. B se v rámci projektu EU „Naše škola“ s reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0005660 zúčastnili tandemové výuky. Projekt byl zaměřen tentokrát na badatelsky orientovanou výuku, kde v rámci projektu žáci zkoumali nejvhodnější materiály na stavbu vesmírného raketoplánu: dřevo, plast, mosaz, hliník, kámen, polystyren, ocel a speciální slitina Al 6061 – materiál, ze kterého se vyrábějí skutečné raketoplány, sondy a vesmírné stanice. Zkoumání bylo zaměřeno na elektrickou vodivost, tepelnou vodivost, hustotu a hmotnost materiálu, na magnetické vlastnosti látek a na nárazový test (odolnost materiálu proti srážkám). Vlastnímu bádání předcházelo seznámení se s pojmy hustota, objem a hmotnost a počítání slovních úloh na kvalitativní a kvantitativní podstatu dané problematiky.

Badatelsky orientovaná výuka je činnost učitele a žáka zaměřená na rozvoj znalostí, dovedností a postojů na základě aktivního a relativně samostatného poznávání skutečnosti žákem, kterou se sám učí objevovat a objevuje. Jedná se o moderní a charakteristické pojetí výuky, které může zahrnovat různé výukové metody, jejichž skladba není jednotně daná ani z hlediska pestrosti, tak ani z hlediska pořadí. Zahrnuje jak činnost učitele, která spočívá ve vytváření vhodných učebních situací, tak i činnost žáka – bádání, prostřednictvím kterého poznává okolní svět.

Mgr. Ivana Blažíčková a PhDr. David Michálek

17
Piknik 6.A

Piknik 6.A

12.06.2018

Kuchařské zkušenosti a dovednosti získané na hodinách pracovních činností jsme využili a na poslední hodinu jsme si připravili piknik. Bylo vidět, že jsme celý rok pracovali a vyzkoušeli si různé postupy a přípravy. Na rozmanité tabuli se objevily řecké tzatziki, čokoládové špízy, tousty nebo chlebíčky. Největším hitem se stala domácí zmrzlina s ovocem. 

6.A 

6
Mini - beachvolejbal

Mini - beachvolejbal

12.06.2018

Po týmech z vyššího stupně si svůj beachvolejbalový turnaj zahráli také žáci z kategorie minivolejbalu (4.-7.třídy) Naši školu reprezentovaly dva týmy v mladší kategorii (4.-5.třída) a dva týmy ve starší kategorii (6.-7.třída) Všechna družstva předváděla skvělé výkony nejen na kurtu, ale také jako fanoušci mimo něj. V konečném pořadí se v mladší kategorii dařilo týmu páťáků, kteří skončili na třetím místě. A ve starší kategorii si proti sobě zahrály oba naše týmy o bronzovou příčku. Více než celkové skóre je potřeba zdůraznit sportovní zážitek, který byl pozitivní pro všechny hráče, učitelé i fanoušky.

Kateřina Nováková 

6
Beach Volejbal 2018

Beach Volejbal 2018

08.06.2018

V červnu již tradičně zavládl na Náměstí Přemyslovců Beach volejbal a Tyršovka u toho nemohla chybět. Tři teamy si společně poskládali Verča, David, Eliška, Adam, Tomáš a Denisa, Michal, Kačka, Terezka a Terezka a Tomáš. A jakou mělo hraní na náměstí atmosféru zjistíte z fotografií.


5
Sportovní den

Sportovní den

07.06.2018

Ve středu 30. května se na naší škole konal k příležitosti Dne dětí SPORTOVNÍ DEN pro žáky 1. stupně.

V tento den se žáci společně s vyučujícími a doprovodem přesunuli z učeben na školní hřiště.

Po nástupu, na kterém nechyběl slib sportovců i rozhodčích, se sportovci rozešli na příslušná stanoviště a  klání začalo.

Náš netradiční desetiboj obsahoval tyto disciplíny: hod do dálky, běh na 50m, přemísťování  medicinbalu nohou, skok z místa, běh pozpátku, hod na cíl, lehy – sedy ( počet cviků za 1 minutu), skákání přes švihadlo ( počet přeskoků za 1 minutu ), dřepy ( počet cviků za 1 minutu ) a člunkový běh.

Učitelům na stanovištích ochotně pomáhali žáci 9. ročníků. Neúnavně měřili, zapisovali a  organizovali děti. Deváťáci, kteří rádi pracují na počítači, uplatnili své znalosti z hodin informatiky při zpracovávání výsledků. Drobná poranění ošetřila zdravotní hlídka. Fotografové se snažili zachytit zajímavé okamžiky této soutěže.

Páteční ráno bylo velmi napínavé, protože se všichni zúčastnění sešli před školou na vyhlášení vítězů. Třem nejlepším borcům v jednotlivých ročnících se na krku třpytily krásné medaile. Pamětní list na památku obdrželi žáci 1. a 2. ročníků. Sladkost čekala na každého účastníka.

Na závěr slavnostního nástupu zaznělo z úst všech sportovců hlasitě třikrát: „ Hurá!“ a tím definitivně skončilo letošní sportovní klání.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

I. Řeháková

7
MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ „VESMÍR NÁS SPOJUJE“

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ „VESMÍR NÁS SPOJUJE“

04.06.2018

Informace pro všechny žáky – chlapce a dívky, kteří se učí RJ! Máte možnost zúčastnit se mezinárodní soutěže „Vesmír nás spojuje“. Čekají na Vás zajímavá poznání a ceny.

Detailnější informace získáte na těchto stránkách zde.

Přeji Vám hodně úspěchu!!!

Mgr. Olga Kalická

5loga partneru

boy figurine