Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Archiv

Duben
Matematická soutěž Pangea

Matematická soutěž Pangea

30.04.2019

Žáci 6. B a 7. B se v letošním roce poprvé zúčastnili matematické soutěže Pangea. Od roku 2013, kdy tato soutěž vznikla, se každoročně účastní základní školy a víceletá gymnázia celé České republiky. Letos soutěžilo téměř 46 000 dětí ze 473 škol. Pangea je unikátní v nabídce matematických úloh, které sestávají z běžného života každého z nás. Pro každý rok jsou vybrána jiná témata, tudíž soutěže se může každý žák účastnit opakovaně, aniž by řešil stejné či podobné úlohy. V posledních tématech se objevila architektura, medicína, sport, doprava, stravování... Veškeré matematické úlohy z minulých let jsou k dispozici ke stažení https://www.pangeasoutez.cz/otazky,

Mezi 20 % nejúspěšnějších řešitelů celé republiky patří Tadeáš Ehl, Petr Kosina a Kateřina Mrzenová v kategorii 6. tříd a Klára Valentová, Daniel Kubiš a David Lauko v kategorii 7. tříd.

Nejlepšího celkového výsledku dosáhl Tadeáš Ehl, který se umístil mezi 10 % nejlepších.

Všem zúčastněným gratulujeme!

Ivana Blažíčková

24
Den Země – Cesta ke chlebu

Den Země – Cesta ke chlebu

30.04.2019

Žáci 3. A a 3. C společně navštívili Toulcův Dvůr, kde se prakticky seznámili s tradiční výrobou chleba. Pomocí cepů vymlátili zrno, umleli mouku, zadělali těsto. Každý si pak svůj chlebánek odnesl domů.

K. Vopařilová, V. Pletková

18
Den Země v ZOO Praha

Den Země v ZOO Praha

27.04.2019

Dne 23. 4. se třídy 6. B, 8. A a 9. B vydaly v rámci Dne Země na exkurzi do ZOO Praha. Do Prahy jely vlakem brzy ráno. Každá třída měla svůj program - výukovou procházku se zajímavým povídáním o šelmách či výrobu ručního papíru ze sloního trusu. Žáci měli i rozchod, aby se mohli podívat po ZOO sami. Žákům 8. A se nejvíce líbil lední medvěd. Přestože téměř každého po dlouhém dni bolely nohy, výlet si všichni užili.

Žákyně 8.A 

21
Den učitelů

Den učitelů

25.04.2019

Ve čtvrtek 28. března měli žáci možnost udělat radost svým vyučujícím. Na chodbě pro ně byla připravena krabice, kam mohli vhodit svůj vzkaz, pozdrav či přání. Krabice byla nečekaně plná vřelými a milými psaníčky, která nás všechny zahřála u srdce a dodala nám další energii. Někteří učitelé využili příležitosti a nechali učit své žáky, uspořádali ankety o učitelích, jinde je zase žáci předváděli nebo učitelé hádali, o kterého žáka se dle daných indicií jedná.

Mgr. Žaneta Kukaň Haltufová

9
4. A a 7. C na ŠVP Janov nad Nisou 2019

4. A a 7. C na ŠVP Janov nad Nisou 2019

17.04.2019

Ve dnech 8. 4. – 12. 4. 2019 se vydaly třídy 4. A a 7. C v doprovodu p. uč. Jakešové, p. uč. Pekárkové a Olči Šebánkové na školu v přírodě do Janova nad Nisou. V srdci jizerských hor jsme byli ubytováni v krásném penzionu s vynikající stravou. Každý den nám rychle utekl, protože jsme měli tolik aktivit a výletů, že se nám v pátek ani nechtělo domů. Poznali jsme rozhledny Slovanku a Královku, na kterou vedl vcelku náročný výšlap. Vydali jsme se i do Jablonce nad Nisou, kde jsme si vyzkoušeli v Muzeu skla a bižuterie vyrobit vlastní růžence, které jsme si odvezli domů. Pro čtvrťáky připravili sedmáci stezku odvahy, která se všem líbila, a všichni účastníci ji zvládli. Odměnou byl všem poklad Zlaté víly, kterým byli samé dobroty.

Celý týden jsme hodně sportovali, hráli míčové hry a předposlední den jsme si vyzkoušeli netradiční disciplíny během olympiády. Vše jsme završili opékáním buřtů a večerním vyhodnocením celé školy v přírodě. Domů si odvážíme spoustu zážitků, nových přátelství a pamětní listy, která nám budou připomínat prosluněný a pohodou prozářený týden. 

L. Pekárková, R. Jakešová

10
CWAKNI Den Země

CWAKNI Den Země

15.04.2019

U příležitosti Dne Země, pořádá fotografický kroužek CWAK fotosoutěž pro všechny žáky Tyršovky ....... jdeš do toho? 

M. Velechovský

4
DĚTSKÁ SCÉNA  11. 4. 2019

DĚTSKÁ SCÉNA 11. 4. 2019

15.04.2019

Můj deníčku, musím zapsat

řádku plnou smutných zpráv:

Eva Horká mě už nechce,

Voříšek je zase zdráv.

Toto je první sloka básničky od Miloše Kratochvíla, se kterou se Vaškovi ze 3.A podařilo postoupit až do krajského kola recitační soutěže.

Vašek v krajském kole bojoval jak o život, konkurence byla veliká. A i když na dětské scéně v Kolíně ocenění poroty již nedostal, už teď se Vašek těší na příští rok, že se soutěže opět zúčastní.

Mgr. Václava Pletková

16
Žáci Tyršovky na Fridays For Future

Žáci Tyršovky na Fridays For Future

12.04.2019

Dne 15. 3. 2019 se šest žáků z druhého stupně přidalo k protestům za ochranu planety. Svou účastí se rozhodli upozornit na změny klimatu a nečinnost politiků. Přidali se tak k 1,5 milionu studentů z celého světa, které inspirovala k aktivitě šestnáctiletá Greta Thunbergová ze Švédska. O celém projektu Fridays For Future vytvořili žáci Tyršovky prezentaci a video, aby spolužákům přiblížili smysl protestu a zároveň se s nimi podělili o získané informace.

Simona Grospičová

7
4. A a 7.C na ŠVP: Den třetí

4. A a 7.C na ŠVP: Den třetí

12.04.2019

Ve středu 10. 4. jsme si dopoledne zábavnou procvičili pravopis. Poté čtvrťáci postavili v lese malebné domečky pro lesní zvěř. Sedmáci se věnovali míčovým hrám a po výborné svíčkové k obědu se všichni účastníci zájezdu vydali autobusem do města skla a bižuterie – Jablonce nad Nisou, kde jsme si na workshopu vyrobili vlastní výrobky z korálků. Při této aktivitě si každý vyzkoušel svoji trpělivost. Večer sedmáci připravili stezku odvahy pro svoje mladší kamarády a díky svojí odvaze získali poklad zlaté víly.

Strašidlům zdar!!!

Třída 4. A a 7. C

5
4. A a 7. C na ŠVP: Den druhý

4. A a 7. C na ŠVP: Den druhý

09.04.2019

Během druhého dne školy v přírodě v Janově nad Nisou si čtvrťáci vyrobili deníčky, do kterých si zapisují svoje zážitky. Sedmáci se věnovali přípravě zítřejší stezky odvahy. Poté si společně pohráli s abecedou a získávali body do týmové soutěže. Odpoledne patřilo pěší turistice, kdy se celá skupina vydala na rozhlednu Královka. V nohách všech účastníků byly znát ke konci stopy únavy z kopcovitého terénu. Celý výlet měřil přes 10 km. Všichni si užívají plnými doušky všechna dobrodružství a těší sena další zážitky.

Horám zdar!

Třídy 4. A a 7. C

11
CWAK fotil reverzně

CWAK fotil reverzně

03.04.2019

Víto co je to reverzní objektiv? A jak se s ním fotí? Cwak si to dnes vyzkoušel na makro fotkách v Zelené laboratoři. Levný a přitom efektivní způsob pro makro focení. Jak se nám to povedlo a jak vše probíhalo zjistíte lépe z fotek.

M. Velechovský

7
4.A a 6.A společně v Kladrubech

4.A a 6.A společně v Kladrubech

30.04.2019

Ve středu 17.4. jsme se jeli podívat do Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Byly nám předvedeny obleky pro jezdce, popruhy pro koně i slavné kočáry, např. filmový kočár pro Popelku či originální kočár našeho 1. prezidenta T. G. Masaryka. Někteří měli to štěstí, že se mohli na chvíli cítit jako Popelka. Viděli jsme nejen ustájení koní, ale také hříbátka a vyhánění koní na pastvu, což bylo pro mnoho z nás velkým zážitkem. Kdo ví, možná to někoho inspirovalo k práci s koňmi a jednou ho tam znovu potkáme.

Mgr. Romana Jakešová, Mgr. Ž. Kukaň Haltufová

11
Exkurze do ČT

Exkurze do ČT

30.04.2019

Žáci 5.A a 9.A vyrazili na komentovanou exkurzi do centra České televize v Praze. Prošli si ateliéry ČT a další zázemí této rozsáhlé budovy, včetně zahrady či jídelny. Byli svědky živého vysílání pořadu pro děti a vyzkoušeli si práci s technikou či rekvizitami. Více naleznete ve fotogalerii.


Velechovský, Grospičová

8
Den Země ve 2.A a 2.C

Den Země ve 2.A a 2.C

25.04.2019

Letošní exkurze nás zavedla do Seletic, kde jsme navštívili místní farmu. Autobus nás dovezl až k hlavní budově obklopené pastvinami, na kterých se pásli koně a ovce.

Paní zootechnička nás zavedla do chlévů, kde nám vyprávěla o životě skotu a způsobu jeho chovu. Odvážlivci si mohli pohladit jalovici, koně i ovci.

Program zpestřila ochutnávka místních výrobků. Nejvíce nám chutnal čerstvý chléb a klobáska.

Domů jsme se vrátili spokojení a celí vyfoukaní od silného větru.

2.A a 2.C

9
Den Země 5.A, 8.B a 9.A - Aquaponie

Den Země 5.A, 8.B a 9.A - Aquaponie

24.04.2019

Exkurze páťáků, osmáků a deváťáků (v rámci celoškolního projektu Den Země) vedla do výzkumného centra pro aquaponii v Nymburce. Žáci se rozdělili na skupiny a společně nejen zjišťovali, co to vlastně aquaponie je a jaké má využití, ale také společně pracovali na pracovních listech a ověřovali si znalosti.

Tento výlet se rozhodně vydařil. Největší úspěch slavily živé ryby, které takřka samy skákaly do ruky. Ochutnávka různých salátů a vlastně tak trochu výlet do kosmu či hluboko do pouště - tohle všechno je budoucnost aquaponie.

Velechovský, Grospičová, Šídová, Jeřábek, Vosejpková

10
Exkurze do Terezína

Exkurze do Terezína

16.04.2019

Dne 5.4. se třída 9. A a 8.A vydala do bývalé věznice Terezín. Věznice se nachází blízko Litoměřic, cesta tedy trvala hodinu a půl. Hned když jsme přijeli k našemu cíli, viděli jsme několik řad s hroby vedle sebe, což nás trochu vyděsilo. Ujali se nás skvělí průvodci, kteří nám na úvod řekli něco o historii této pevnosti a hned poté jsme se vydali přímo do vnitřních prostor. Postupně jsme procházeli jednotlivé místnosti např. kanceláře, prádelnu a potom samotné místnosti pro vězně. Nejvíce se nám líbil tunel dlouhý asi 500 m, který naší návštěvě dodal ještě větší atmosféru. Poté nás průvodci dovedli před budovu kina, kde jsme měli možnost zhlédnout film s dobovými záběry, jehož cílem bylo propagovat mezi lidmi koncentrační tábor jako pěkné místo. Tyto záběry byly doplněny mluveným komentářem s počty obětí i s počty těch, kterým se podařilo hrůzy koncentračního tábora přežít. Nakonec jsme měli rozchod asi na 30 minut, kdy jsme si mohli podle svého zájmu prohlédnout výstavu v muzeu, další místnosti pro vězně nebo továrnu. A potom už nás čekala jen cesta domů. Myslíme si, že by se sem lidé měli alespoň jednou za život podívat, protože je to zajímavý zážitek a Terezín je živoucí připomínkou toho, proč je důležité nezavírat oči před jakýmikoli projevy porušování základních lidských práv.

Text: Kristýna Hendrychová (9. A), Karolina Suchá (9. A)

Foto: Štěpán Havlín (8. A), Arnošt Stelšovský (8.A )

10
Mezinárodní matematická soutěž Klokan

Mezinárodní matematická soutěž Klokan

15.04.2019

V pátek 22. března jsme se stejně jako v minulých letech zapojili do matematické soutěže Klokan. Žáci 2. až 9. ročníku soutěžili ve čtyřech věkových kategoriích. Kdo byl nejúspěšnějším řešitelem?
Kategorie Cvrček – 2. a 3. ročník
1. místo - Jakub Hrádek 2. C, 2. místo - Jáchym Franek 3. A, 3. místo - Karolína Káninská 3. A
Kategorie Klokánek – 4. a 5. ročník
1. místo - Jan Nosál 5. A, 2. místo - Adéla Boubínová 5. B, 3. místo - Veronika Kopecká 5. B
Kategorie Benjamín – 6. a 7. ročník
1. místo - Adéla Hanousková 6. C, 2. místo - Charlotte Magdalena Heijne 7. B, 3. místo - Klára Valentová 7. B
Kategorie Kadet – 8. a 9. ročník
1. místo - René Korec 9. B, 2. místo - Jakub Veverka 9. B, 3. místo - Josef Kubiš 9. B
Všem úspěšným řešitelům gratulujeme!

18
Žákovská knihovna

Žákovská knihovna

12.04.2019

Rádi bychom Vám oznámili, že díky pomoci paní asistentky Heleny Saskové můžeme nabídnout, zatím především dívkám, možnost zapůjčit si knihy v naší škole. V učebně číslo 16 se nachází skříňka, kde je v současné době přibližně 80 knížek s tématikou koní. Pravidla jsou stejná jako v knihovně, s jedním rozdílem. Nemusíte si pořizovat žádnou kartičku a nic neplatíte. O knížku nás můžete poprosit ve Sborovně 2. stupně. Věříme, že se četba zalíbí a brzy Vás budeme moci informovat o dalších titulech.

Tituly k zapůjčení zobrazíte kliknutím na úvodní foto tohoto článku.

Ž. Kukaň Haltufová, A. Mašindová

9
Volejbalový turnaj

Volejbalový turnaj

10.04.2019

V úterý 9. 4. jsme se děvčaty i chlapci z 2. stupně zúčastnili volejbalového turnaje na zimním stadionu v Nymburce. V konkurenci, převážně jen nymburských škol, se děvčata umístila na krásném 3. místě a chlapci dokonce na 2. místě. Všichni zaslouží pochvalu především za bojovnost a kvalitní výkony. Všem zúčastněným gratulujeme a věříme, že v příštím roce budeme ještě lepší!
Bc. Eliška Hojsáková

10
4. A a 7. C konečně na škole přírodě

4. A a 7. C konečně na škole přírodě

09.04.2019

V pondělí 8. 4. se vydaly třídy 4. A a 7. C na školu v přírodě do Janova nad Nisou. Cesta rychle uběhla a nyní si užíváme první okamžiky na horách. Kdo by to byl řekl, setkali jsme se s vládkyní lesního království Zlatou vílou, kterou před našima očima začaroval čaroděj Černovous v smutný dub. Naším úkolem bude po splnění řady úkolů krásnou vílu vysvobodit.

Dobrodružstvím zdar!!!

Třídy 4. A a 7. C

11loga partneru

boy figurine