Základní a mateřská škola, Tyšova 446, Nymburk

Archiv

Říjen
Dobrovický cukrovar a Fyzika hrou pro 7. B a 8. B

Dobrovický cukrovar a Fyzika hrou pro 7. B a 8. B

31.10.2019

Žáci 7. B a 8. B podnikli exkurzi do dobrovického cukrovaru, aby se tak seznámili s technologií výroby cukru a lihu z cukrové řepy. Součástí exkurze bylo i seznámení s historií výroby cukru na našem území. Následně jsme navštívili expozici Fyzika hrou, kde jsme si mohli vyzkoušet interaktivní pokusy zaměřené převážně na elektromagnetické jevy, mechaniku a optiku.

Celý den jsme si všichni naplno užili a těšíme se na další vzdělávací aktivity!

Ivana Blažíčková, David Michálek

19
Máte rádi sladkosti?

Máte rádi sladkosti?

22.10.2019

O tom, jak se vyrábí cukr, se byly dozvědět třídy 5. C a 7. C na exkurzi v Dobrovickém muzeu. Už před vstupem do závodu nás „praštila přes nos“ specifická vůně, která nás provázela po celou dobu naší návštěvy. Po úvodním seznámení s historií cukrovaru jsme si prošli některé výrobní postupy: přivezení řepy na dvůr cukrovaru, čištění a třídění řepy, řízkování a ochutnali jsme i konečný sladký produkt v různých úpravách. Uvědomili jsme si, že výroba cukru není jednoduchou záležitostí a stojí za ní spousta práce a námahy.

Petra Brodská

9
Tělocvik čvtrťáků

Tělocvik čvtrťáků

08.10.2019

Že "tělocvik" a pálkovací hry nejsou jen doménou pro druhý stupeň předvedli v září i čtvrťáci. Na hasičském hřišti to pěkně "rozpálili" u brennballu a ukázali, že sport baví i je. Skvělá práce a snad nám počasí ještě vydrží.


M. Velechovský

16
Adaptační kurz šesťáků (2. – 4. 10.)

Adaptační kurz šesťáků (2. – 4. 10.)

07.10.2019

První říjnový týden, kdy babí léto vystřídalo typicky podzimní počasí, jsme vyrazili do Bartošovy pece na svůj první společný pobyt. Nenechali jsme se zaskočit sychravými dny, ale naopak je naplnili (ne)všedními aktivitami. Pod vedením instruktora jsme vyzkoušeli geocaching, střelbu z laserové pušky, lukostřelbu a jízdu na raftech. Volné chvíle jsme pak strávili v lanovém parku, hraním floorballu, skákáním na trampolíně a také se vydali po modré turistické značce, kde jsme mohli vidět památky v přilehlém okolí. Na večer jsme měli připravené společenské hry a děti si uspořádaly diskotéku. Potřebnou energii jsme pak poctivě doplňovali výbornou domácí kuchyní. Pobyt se nám rozhodně vydařil!

Třída 6. D


18
World Marathon Challenge

World Marathon Challenge

01.10.2019

Ve čtvrtek 26. 9. se naše škola zúčastnila atletické akce World marathon challenge. Tento závod se běžel jako štafetový. Každá škola měla dohromady na své soupisce třicet žáků plus dva náhradníky. Závodníci se pravidelně střídali po 200 metrových úsecích, v kombinaci kluk poté holka. Celkem se zúčastnilo závodu sedm škol. Naše škola skončila nakonec na pěkném 5. místě. Vyhrálo družstvo ZŠ TGM Poděbrady, za kterou jsme zaostali o třináct minut. Každý žák absolvoval celkem sedm uvedených dvousetmetrových úseků. Výsledný čas naší školy 02:13:01.74. Pro zajímavost jsme byli o deset minut rychlejší než Emil Zátopek na OH v Helsinkách v roce 1952, kde získal z marathonu také zlatou medaili, dohromady jich tam získal dokonce tři. Jednu přidala také jeho žena Dana, která tento měsíc oslavila nádherné 97. narozeniny.

Závod byl uspořádán s cílem podpořit Nadaci Rotary v akci END POLIO NOW směřující k vymýcení dětské obrny ve světě. Výtěžek akce bude zaslán na účet Nadace po vyúčtování celé akce.

Kvízové otázky:

Víte, v jaké disciplíně se to Daně Zátopkové podařilo?

Odkud vznikl název pro atletickou disciplínu marathón?

Kolik kilometrů a metrů přesně měří?

Jaká významná světová atletická akce probíhá a kde?

Otázky si přečti a diskutuj o nich doma, ve škole, s rodinou nebo spolužáky. Poděkování patří organizátorům akce (Gymnázium Bohumila Hrabala) a našim mladým sportovcům. Všichni makali ze všech sil. Dále díky patří našemu absolventovi Honzovi Blažíčkovi, který se akce zúčastnil jako náš ambasador a závod sám rozbíhal.

Odkazy:

 

22
Akce na Tyršovce

Akce na Tyršovce

23.10.2019

Ani letos neleníme a snažíme se mít pro žáky každý měsíc připravenou nějakou zajímavou akci, která nejen jim zpestří obyčejné školní dny.

V pondělí 16. září nám přálo počasí, a tak se opravdu někteří odhodlali a vstoupili do školy v pyžamu! Nejvíce si to užil 1. stupeň, ale ani ten druhý nelenil. Někteří předvedli opravdu zajímavé noční outfity!

O měsíc později, minulé úterý 15. října, se měli žáci naopak předvést ve společenském oblečení, hodit se do gala. Najednou jste si připadali jako v pohádce. Objevili jste se na bále urozených šlechticů a šlechtičen a pouze jste očekávali příchod krále s královnou.

Co nás čeká dál? Ještě tento měsíc (31. 10.) zažijeme strašidelný Halloween. Již teď se těšíme, jakými obleky nás žáci překvapí i polekají.

Největší akce se ale chystá na listopad, kdy si připomeneme třicet let naší svobody. Akcím zdar!

Mgr. A. Mašindová

10
Basketbal v hodinách angličtiny

Basketbal v hodinách angličtiny

10.10.2019

Tento týden přivítali během hodiny AJ žáci 9. ročníků dva americké hráče z nymburského basketbalového klubu. Měli tak možnost vyzkoušet si konverzaci s rodilými mluvčími, porovnat rozdíl americké a britské angličtiny a v neposlední řadě se také dozvědět něco ze života profesionálních hráčů.

Dvacetiletý Deishuan Booker z Las Vegas, který doposud hrál za Univerzitu Long Beach State, kde patřil k lídrům teamu, podepsal smlouvu s místním klubem na dva roky.  Žáky si získal především svou přirozeností. Hayden Dalton přišel do Nymburka z Dánska, kde hrál svou první profesionální sezonu. Předtím absolvoval Univerzitu Wyoming. Se svými 203 cm byl skutečně nepřehlédnutelný.

Oba dva nám popsali, jaké největší rozdíly vnímají mezi životem zde a v USA, jak se k basketbalu dostali a co je pro ně v jejich profesní dráze důležité. Naši deváťáci si vedli v anglické konverzaci velmi dobře, což nám po skončení besedy potvrdili i samotní hráči.  

Practice makes perfect.

Teachers of English

22
Výlet za fyzikou a chemií

Výlet za fyzikou a chemií

08.10.2019

Dne 30. 9. 2019 podnikly třídy 9. A a 8. A výlet do cukrovaru a lihovaru v Dobrovicích.
Nejdříve jsme šli po stopách řepy cukrové neboli Beta vulgaris var. altissima, od jejího počátku až po samotný konec.
Druhá výprava nás zavedla do místnosti plné všemožných udělátek, jak z jiné Galaxie.
Ale ta třetí, ta byla, vydali jsme se zjistit tajemství Alchymie.
Zdeněk Žák, žák 9. A


15
Počasí zatím přeje tělocviku (venku)

Počasí zatím přeje tělocviku (venku)

02.10.2019

Venkovní počasí nám zatím přeje a proto se snažíme maximálně využít venkovní prostory přilehlého hasičského hřiště. Kromě atletických disciplín stíhají páťáci také společné pálkovací hry, jako je kriket či brennball. Zanedlouho budeme nuceni trávit čas "zavření" uvnitř malé tělocvičny, kde jsme omezeni prostorem i činnostmi a proto zatím rádi sportujeme venku.

Ukázku emocí u hraní brennballu najdete v galerii.

M. Velechovský 

18
Námořnický den v 1. B

Námořnický den v 1. B

01.10.2019

Žáci z 1. B společně vypluli vstříc novým dobrodružstvím. Ve středu 25. září se vydali na náročnou plavbu plnou úkolů. Námořníci pracovali ve skupinách, stříhali, lepili, vytvářeli, zpívali, chodili po laně, projeli se na lodi a nakrmili kachny. Za jednotlivé úkoly získávali pro své týmy drahokamy, za které pak dostali vytoužený poklad.

Tak vzhůru na palubu a další plavbě zdar!

Kamila Vopařilová

14loga partneru

boy figurine